| Saxifraga x arendsii - Patjarikko |
Viikkoon on mahtunut uskomaton määrä tekemistä. Viime lauantaina istuin pari tuntia hoivakodissa yöllä kuolleen isäni vuoteen ääressä jättämässä hänelle jäähyväisiä. Kunnes hänet kuljetettiin pois.
Isän huoneen luovuttamisessa ei meitä millään tavoin kiirehditty. Tiedän kuitenkin tulijoita olevan, joten omalta osaltani päätin nopeuttaa jonkun onnellisen hoivapaikan saantia tyhjentämällä isän huoneen.
Kaksi päivää kävin läpi isän tavaroita. Aika paljon vaatteita meni kaatopaikalle. Hyväkuntoisia vaatteita, pesuaineita yms. lahjoitin hoivakodille käytettäväksi niille, joilla ei ole omaisia. Uskokaa pois, sellaisia on aika paljon. Palautin isän pyörätuolin apuvälinekeskukseen ja järjestin huonekalujen kuljetuksen kierrätykseen. Kävin myös hautaustoimistossa sopimassa hautausjärjestelyistä. Monen monta tuntia olen istunut puhelimen ja netin äärellä hautajaisjärjestelyjen ja kuolinpesän tiimoilta. Kokopäivähommaa, etenkin kun kokemusta on käytännössä vain äidin hautajaisten järjestelyistä.
| Tuomenterälehtilunta punakolmilehdellä |
Vastapainoksi olen touhunnut puutarhassa. Kevät on edennyt pitkälle, lähestymme kesäkuuta. Sää on ollut mitä mainioin, vaikka vesisadetta olisi voinut tulla enemmän. On sitä vettä sen verran hyvin satanut, että kaikki kolme 220 litran sadevesitynnyriämme on täynnä. Alapihan kasvimaan tynnyrin täytin kaivovedellä.
| Etualalla kesällä 2024 istutettu koristeomena Malus pur. 'Aamurusko' |
Sunnuntaina 17.5. tekemäni kylvöt voivat hyvin uusien harsohuppujen alla. Herneet ja kosmoskukat ovat jo ilmestyneet mullan pinnalle. Onneksi kurkkasin harsojen alle, sillä huomasin kylvöjen kaipaavan kastelemista. Vähäiset sateet eivät ole läpäisseet harsoja eli janoiset oli juotettava. Täytyykin jatkossa tarkkailla, ovatko nämä muotoon ommellut harsot tiiviimpää materiaalia. Aiemmin käyttämäni harsot päästivät sadeveden hyvin läpi.
Tiistaina osallistuin oman pihan kuntopiiriin eli kuskasin kellarissa kasvaneet tomaatit, kurkut ja paprikat alapihan kasvihuoneeseen. Hiidenkiven puutarhassa -blogin Minna kertoi taannoin omasta puutarhajumpastaan. Sitä mietin kulkiessani edestakaisin kellarista alapihalle.
Portaita on yhdeksän. Kuljin portaat ylös alas 28 kertaa. Ylöspäin noustessa mukana oli aina 30 litran astia täynnä multaa, kussakin kaksi tomaattia, kurkkua tai paprikaa.
Astioiden siirtourakassa kului tunti, josta osa meni astioiden asetteluun kasvihuoneeseen. Enpä laskenut kaloreiden kulutusta. Netin mukaan porrasnousu kehittää erityisesti pakara- ja reisilihaksia sekä parantaa hapenottokykyä. Lisäksi elimistö kuluttaa energiaa myös suorituksen jälkeen palautumisen aikana.
| Puuvajarinne ylhäältä alas |
Kuljetin astiat kaksi kerrallaan kottikärryillä portaiden yläpäästä alapihalle. Vaikka alamäkeen kottikärryt olisivat viilettäneet kevyesti, oli lastina arvokasta tavaraa tukikeppeineen. Maltti mielessä ja jarrut jaloissa siirryttiin puuvajarinnettä eteenpäin, kunnes rinteen alapäässä sujahdin kärryineni verkkoportista vasemmalle (ennen edessä näkyvää koivua) kohti kasvihuonetta.
| Puuvajarinne alhaalta ylös |
Ylämäki sujui ripeästi tyhjien kottikärryjen kanssa. Kellarikasvattamoon jäivät vielä daaliat ja tsinniat. Ne siirsin talon seinustalle perjantaina. Laitoin isoille ruukuille hallaharsot, jotta kasvit eivät saisi suoraa auringonpaistetta. Uhatun viilenemisen vuoksi on mietittävä,
kiikutanko daaliat autotalliin, jossa ne saisivat luonnonvaloa, mutta
olisivat suojassa kylmyydeltä. Sammutin kellarin kasvilamput, enkä
ajatellut niitä enää tänä keväänä sytyttää.
Kelloköynnökset istutin tiistaina isoihin piharuukkuihin. Niillekin laitoin harsot, jotta köynnökset saavat rauhassa tottua auringonvaloon ja tuuleen. Kelloköynnösten kärhit olivat sikinsokin kiinni toisissaan. En ryhtynyt niitä väkisin erottamaan toisistaan. Edellisvuosilta tiedän, että kasvien kotiutuessa piharuukkuihin, ne alkavat suunnata kasvua kohti yläilmoja. Eivät piittaa vähääkään solmuisesta alkutaipaleestaan.
Runsaan viiden neliön kennokasvarini on vielä tilavan näköinen. Kasvien hurahtaessa pituutta ja leveyttä käytävällä mahtuu nipinnapin kulkemaan. Pitkillä sivuilla on tuplaharsot, jotka lasken yöksi kasveille teltaksi. Samoin oven edessä on tuplaharso, sillä kennokasvari on aika hatara laitos. Myöhemmin otan sivuharsot kokonaan pois.
Tulevalle viikolle on luvassa huomattavasti viileämpää. Erityisesti yöt menevät varsin koleiksi. Kasvihuoneessa ei ole lämmitystä. Todennäköisesti vedän yläpihalta piuhan sähköllä toimivaa lämmitintä varten. Parina viime keväänä sitä ei ole tarvittu. Katsotaan, onko taas lämmittimen vuoro.
Blumat-kastelujärjestelmää en vielä virittänyt paikallaan. Kuvan vasemmassa alakulmassa seisoo 150 litran vesisaavi, jonka täytän myöhemmin ja johon liitän Blumatin.
| Solanum lyc. 'Gardener's Delight' |
Tomaatit kukkivat jo ahkerasti. Gardener's Delight'issä on raakileita. Samoin Orange Dreamissa ja Vilmassa. Kuvassa taustalla näkyy Yellow Pearshaped, joka jostain syystä menee aina huonovointisen näköiseksi. Silti se tekee melko hyvin hedelmää.
Gardener's Delight'in, Vilman, Yellow Pearshapedin ja Orange Dreamin lisäksi minulla kasvaa Sungoldia ja Supersweetiä.
Paprikaa on 'Roter Augsburger'ia, 'Zazu'a ja punaista 'California Wonderia'.
| Kurkku Sherpa |
Kurkutkin kukkivat ja muutama pikkuinen vauvakurkku on jo kasvussa. Sherpa on osoittautunut joka vuosi hyväksi satokurkuksi. Sen seurana kasvarissa on Gordobaa ja Beit Alphaa.
Ostin vuosia sitten edesmenneestä Honkkarista (nykyisin Rusta) 70 %:n alennuksella pari pihakoristetta. Molemmat ovat jotain kalkkikiven tapaista valkoista materiaalia, joka on sateissa seisoessaan muuttunut läikikkääksi. Talveksi vien koristeet kasvihuoneeseen.
Päätin tuunata lyhdyn suihkuttamalla sen tummanharmaalla maalilla, koska minusta se näytti valkoisena hohtavalta huutomerkiltä.
Kurgaanin naishahmo piiloutuu riippahernepuun alle.
Ehkä teen saman maalisuihkutoimenpiteen Kurgaanissa seisovalle
naispatsaalle.
Torstaina tonttimme vieressä olevaan puistoon ilmestyi heti aamusta kaivuri, pari pakettiautoa peräkärryineen ja lapiomiehiä. Kunnan aliurakoitsija istutti puistoon 10 koristepuuta. Kunta ei ole aiheesta informoinut asukkaita. Syksyllä kummastelimme alueelle ilmestyneitä multaympyröitä. Huhu kertoi niihin tulevan istutuksia, mikä nyt osoittautui todeksi.
Kipaisin kysymässä istuttajilta, mitä puita puistoon on tulossa. Ainakin kolme sirotuomipihlajaa ja kolme rusokirsikkaa. Neljä muuta puuta jäi nimeämättä. Nimilaputkin kaverit poistivat. Puut tulivat Harvialan taimistolta. Niille laitettiin kunnon tukipuut ja kastelupussit. Kysyin, tuleeko myös verkot puiden ympärille. Onhan puisto peurojen vakituinen kulkupaikka. Kaveri sanoi, että kyllä tulee. Ainakaan heti ei verkkoja laitettu. Laitoin kuntaan palautetta, että verkot ovat välttämättömyys, jotta puut saavat rauhassa juurtua ja kasvaa. Muuten istuttaminen olisi peuraongelman vuoksi silkkaa rahanhukkaa.
Parhaiten selvinnyt kunnan istuttama Mongolianvaahera
Toiset ovat toivoneet pistoon istutuksia, toiset taas vastustavat. Itse olen tykännyt puiston avaruudesta, mutta toki tykkään myös kasveista. Ilahduin erityisesti siitä, että istuttivat kukkivia puita. Olen suhtautunut skeptisesti kunnan istutushommiin. Jotain laitetaan suurella tohinalle ja jätetään sitten hoitamatta.
Kahdeksan vuoden takaisin alueremontin yhteydessä rajamme läheisyyteen istutettiin kolme mongolianvaahteraa ja toisaalle tuomipihlajoita ja syreenejä. Niitä ei suojattu mitenkään, ei kasteltu eikä kitketty rikkaruohoja tyveltä. Osa syreeneistä on jänisten ja peurojen kaluamia. Se, mikä niistä vielä heinikon keskeltä näkyy.
Mongolianvaahteroista yksi on henkihieverissä. Kaksi muuta on vihdoin alkanut kasvamaan. Kitken niiden tyveltä heinää ja rikkaruohoja. Ajan myös nurmikon puiden alueelta, koska kunnan miehet eivät sitä koskaan tee. Ehkä he kuvittelevat alueen kuuluvan meidän tonttiin, vaikka rajakivet ovat selvästi nähtävissä.
| Taustalla näkyy minun puutarhani. |
Tässä kuvassa istutetut puut erottuvat huonosti, mutta niiden tuet ja vesipussit näkyvät kyllä. Nurmikko on leikattu vasta kertaalleen. Viime kesänä kunta ajoi nurmikon kiitettävän säännöllisesti. Saapa nähdä, mikä on tahti tänä kesänä.
| Golf-kissa |
Pihassamme silloin tällöin vieraileva Golf-kissa on tainnut rauhoittua. Tai sitten sillä on parhaillaan tähtäimessä lintupaisti sen kököttäessä tonttimme rajalla, peura-aidan tyvellä. Golfin omistajaperheessä tuli avioero, josta syystä epäilen Golfin viettävän osan ajasta toisaalla. Ainakaan se ei niin usein ole viime aikoina meillä kyläillyt.
Ystävät ja naapurit ovat käyneet esittämässä surunvalittelunsa tuoden meille kauniita kukkakimppuja. Piha kukoistaa ilahduttavasti, mutta iloa tuovat myös toinen toistaan ihastuttavammat kukkakimput. Surukimpun tuominen on yksi kauneimmista osanottoeleistä. Sydämellinen kiitos kaikille meitä muistaneille.
Olen viettänyt puutarhatöistä ja hautajaisjärjestelyistä välipäivää pesemällä pyykkiä, valmistamalla ruokaa ja kuvaamalla pihan kasveja. Siinä ohessa naputtelin tätä postausta. Sen verran olen käväissyt teidän blogejanne lukemassa, etten ole pudonnut kärryiltä.
Ensi viikonloppuna on koululaisten ja opiskelijoiden juhlat. Toivotan kaikille hyvää viikonloppua ja alkavaa toukokuun viimeistä viikkoa.
PS. Lämmin kiitos teille kaikille kauniista sanoistanne ja osanotosta suruumme. Murheen keskellä tuo iloa ja lohtua huomata, miten paljon ihania ja suurisydämisiä ihmisiä onkaan.
Kiva, että näköetäisyydelle tuli kukkivia puita. Toivottavasti ne myös kasvavat kukkiviksi eikä niitä syödä.
VastaaPoistaMelkoinen jumppa taimien kanssa! Tunnin verran rappusten kulkua on aika tehokasta, siihen päälle vielä kaikki muu puutarhatyö ja kottikärryjen kanssa kulkeminen.
Tuo hautajaisten ja satojen muiden asioiden järjestely tuntuu niin rankalta, kun omaisilla on suru siinä myös. Noissa asioissa on todella paljon hommaa. Jollekulle voi kyllä pufyysinen tekeminen tuoda lohdutustakin, mutta byrokratia-asiat tuskin.
Mitä useammin katselen puistoon istutettuja puita, sitä innostuneempi niistä olen. Kävin tiiraamassa neljää nimeämätöntä puuta ja otin niiden lehdistä kuvia tunnistusta varten. Vuorijalava tuli yhdestä mieleen.
PoistaMonet pitävät puutarhan hoitamista keveänä harrastuksena. Voi se sitäkin olla ja usein onkin. Minulla tuppaa kaikki menemään hikiseksi kuntosalijumpaksi, vaan eipä tarvitse jonkun saliketjun hintoja pohdiskella.
Byrokraattiset paperinpyörittelyt vaihtaisin oitis ison kuopan kaivamiseen. Ja tunkisin lukuisat viranomaispuhelut ja lakikiemurat sinne kuoppaan huolellisesti mullalla täyttäen. Siinä päällimmäiset ajatukset viime päivien touhuistani.
Osanottoni!
VastaaPoistaPuutarhanhoito on lohdullista surutyötä.
Kiitos punaPaula!
PoistaPuutarhatyöt ovat viime päivinä olleet tervetullutta ajatusten nollaamista.
On sinulla ollut siinä kuntosalia kerrakseen. Mutta ehkä puutarhatyö on toisaalta vienyt ajatuksia pois surusta, ainakin hetkittäin. Hoidettavia hommia riittää hautajaisten ynnä muun kuolemaan liittyvien asioiden kanssa. Se käy ihan päivätyöstä, vielä kun on "hoidettavana" se oma surukin siinä kaiken touhuamisen keskellä. Voimia!
VastaaPoistaOnneksi sinulla on kaunis puutarha ja mahdottoman komeat kellarikasvatit😍
Puutarhani on kuntosali, jossa pakerran ilolla. Ja nollaan ajatuksiani ja upotan suruja multaan. Hiukan nyt stressaan, kun joudun kaiken aikaa priorisoimaan tekemisiäni. Hautajaisjärjestelyt ovat tiukasti aikataulutettuja jo viranomaistenkin puolesta. Puutarha odottaa, mutta kun sinne mieli vetää voimakkaasti.
PoistaIhana huipennus tuo särkynyt sydän postaukseen.
VastaaPoistaHurja määrä työtä, äksöniä ja liikuntaa onkin mahtunut viikkoosi.
Toivotan hyvää vointia, toipumista ja lepoa ☘️
Kiitos Rita A!
PoistaKuluneen viikon päätteeksi on aikamoinen Duracell-pupu -tunnelma, jos muistat sanonnan. Toisaalta koen olevani parhaimmillani silloin, kun lyhyen ajan sisällä on saatava monta asiaa tehdyksi. Ajattelen, että loppukesästä sitten otan kevyemmin, kun tämä kaikki hässäkkä on ohitse.
Olet saanut paljon aikaan. Puutarhan hoito on paras lääke suruun. Se antaa lohtua kukillaan
VastaaPoistaKauniin luonnon ja puutarhan parissa surut helpottuvat.
PoistaOsanottoni myös minulta.
VastaaPoistaKiitos Sami!
PoistaKirjoittaja on poistanut tämän kommentin.
VastaaPoistaPuutarhatyöt auttavat kyllä omalta osaltaan surutyössä, kuntojumpasta puhumattakaan.
VastaaPoistaMinäkin istutin noin viikko sitten kelloköynnökset ja tuoksuherneet ulos. Hyvin ovat ainakin toistaiseksi pärjänneet.
Yöt ovat olleet lämpimiä. Minullakin tuoksuherneet ovat olleet jo pidemmän aikaa ulkona. Kelloköynnökset vasta muutaman päivän. Toivotaan, ettei tule kovin kylmiä öitä.
PoistaLämmin osanottoni. Onneksi on puutarha. <3
VastaaPoistaKiitos Maarit! Puutarha on hoitava paikka niin ilossa kuin surussa.
PoistaSinä saat kyllä kunnon porrastreenin kellarista kasveja kuskatessasi eikä se kottikärryn työntelykään ihan kevyttä ole, kun on isoja ruukkuja kyydissä. Alamäkikään ei paljoa taakkaa kevennä, kun pitää kuitenkin koko ajan vähän jarrutella ja varoa, etteivät ruukut tai koko kottikärry kaadu. Onneksi sinun ei tarvinnut työntää täysiä kottikärryjä ylämäkeen.
VastaaPoistaKiva, että istuttivat puistoon kukkapuita. Ne näkyvät kauas ja varmaan aikanaan vähän tasaavat myös teidän tontille osuvia tuulenpuhureita. Ihmettelen, kuka haluaa puiston olevan pelkkä avara nurmikenttä. Auringonottajat kenties? Tosin joku matalahko pensas- tai perennaistutus ei haittaisi heitäkään.
Tsemppiä kaikenmaailman paperityön hoitamiseen. Saisi kyllä olla joku palvelu, että yhdellä ilmoituksella kuolemasta lähtisi tieto jokaiseen mahdolliseen paikkaan eikä tarvitsisi itse hoitaa surutyön keskellä puhelin- ja lomakerallia.
Mukavaa viikkoa! Toivottavasti teillä ei ole yhtä kurja keli kuin täällä juuri nyt.
Porrastreeni tuntui seuraavana päivänä eniten pakaroissa. Piriformis ilmoitti olemassa olostaan. Eipä ollut alamäkeen kärrääminen kevyttä sekään. Kuten sanoit, piti jarrutella, ettei lasti kellahda pitkin mäkeä. Siinä olisi saanut sanoa hyvästit viikkoja kestäneelle esikasvatukselle.
PoistaTänään puille laitettiin verkot ja täytettiin kasteluvesipussit. Nyt leikataan ruohoa. Tykkään kovasti uusista puista. Ei tuossa meidän puistossa kukaan koskaan makaa aurinkoa palvomassa. Lapset ovat viime aikoina pelanneet erilaisia pelejä nurtsilla, mutta ei muutama puu heiltä kaikkea tilaa vie. Eniten puistoa käytetään ulkoilun läpikulkupaikkana ja tietenkin pienet lapset keinuvat ja laskevat liukumäestä. Iso korttelikenttä on osoittautunut suosituksi. Täällä on paljon innokkaita futiksen pelaajia, niin tyttöjä kuin poikiakin. Niin ja paikallisen luontokoulun vetäjä taluttaa pienen opiskelijoidensa kanssa kolmea lammasta puistossa. Hauskoja otuksia.
Kiitos, otan tsempit vastaan. Pää on aivan sekaisin, kun pitää asioida verottajan, pankin, hautaustoimen ja ties kenen kanssa. Kaikilla on hurja määrä sääntöjä ja päivämääriä, jotka pitää saada mahtumaan lyhyen ajan sisään. Kohta alkaa Meet-kokous hautajaisjärjestelyjen tiimoilta.
Meillä on ollut koko päivän aurinkoinen ja lämmin päivä. Tuuli on kovaa, mutta sainpa pyykkivuoren matalammaksi kuivaamalla ne ulkona.
Mukavaa viikkoa sinulle. Toukokuun viimeisiä päiviä viedään!