Sivut

sunnuntai 25. tammikuuta 2026

Ei mitään ihmeellistä tällä tontilla

Lumimörköjä näkee pihassa silloin tällöin.
 
Ei mitään ihmeellistä tällä tontilla eli päivät kulkevat eteenpäin tasaista tahtia. Hyvä niin, sillä maailmanpolitiikan kiemuroissa on ihan riittävästi hässäkkää. Rusakot loikkivat puutarhassa sinne tänne. Illan hämärtyessä ne ilmestyvät tönkimään hangesta pikkutalvioita, sammalleimua ja sulkaneilikoita. Yhdellä rusakolla on tapana istua Syreenipenkissä mennessäni illalla nukkumaan. Siinä sitten hetken tuijotamme toisiamme ikkunan molemmin puolin, kunnes rusakko päättää loikkia jonnekin  muualle.

Mustarastaat taasen pöllyttävät talon seinustalla jokaisen maahan jääneen kuivan lehden ympäriinsä. Olen nakannut käytäviltä lunta peittääkseni syyslehdet. Onpahan ainakin hetken aikaa nätimmän näköistä.

Lumitilanne pihassa 24.1.2026


Viime viikon pikkupakkaset ovat kiristyneet -10 asteen tienoille. Lunta on satanut pari päivää jatkuvasti hiutaloiden. Jättikokoiset lumihiutaleet eivät ole kuitenkaan kasvattaneet hangen pintaa kovinkaan paljon. Mikäli nyt tulisi nolla- tai plussakelit, tuo höttöinen lumi olisi nopeasti muisto vain. Kolaamista on ollut vähän. Unelmankevyen lumen kolaaminen ei ole rasittanut sen enempää selkää kuin jalkojakaan.

Lumitilanne pihassa 31.1.2025


Vuosi sitten lunta oli todella vähän. Toki sitä satoi helmikuussakin lisää, mutta mitään polviin upottavia hankia ei meille silloinkaan tullut. Viime vuotisten kuvien perusteella maaliskuussa oli lumetonta. Mikään lämmin kevät ei silti ollut.

Krookukset alapihan Vapaapenkissä 31.1.2025


Joulukuun lopusssa löysin joitakin piippoja. Suojasin niitä verkoilla. Sittenhän vuodenvaihteessa maahan satoi lunta. Sen jälkeen vähän lisää. Näin paljon piippoja ei ennen lumia ollut näkyvissä, mitä tässä vuoden 2025 tammikuun lopun kuvassa näkyy. Näin ne vuodet ovat kovin erilaisia.  

Lumitaidetta tarha-alppikärhössä.

Ulkona kuvaaminen on typistynyt muutamiin otoksiin niin omassa pihassa kuin lenkeilläkin. Olkoon unelmankeveä lumi kuinka kaunista tahansa, ei se jaksa inspiroida loputtomiin.


Meneillään olevana viikonloppuna on BirdLifen pihabongaus. Pihakoristeen tintti pysyi hyvin paikallaan sitä kameralla tähdätessäni. Toisin kävi ihka oikeiden lintujen kanssa. Ne pyrähtävät heti kauemmas lähestyessäni niitä. Kamerani putkella ei pääse tarpeeksi lähelle, jotta saisin loistavia ikuistuksia tinteistä. Toimivat kuitenkin kuvallisina todisteina, että tämä ja tuo lintu on pihassa vieraillut.

Tänä vuonna lintujen lajikirjo on melko rajallinen. Tinttejä käy kyllä paljon ruokinta-automaateilla, mutta moni aiemmilta vuosilta tuttu laji puuttuu lähes kokonaan.

Pyrstötiaisia on pihassamme monta kertaa viikossa. Varmaan useamminkin, mutta enhän minä kaiken aikaa ole päivystämässä ikkunassa tai pihamaalla. Nämä pyrstikset olen kuvannut työhuoneen ikkunasta. Niitä oli maassa ja puussa. Lauantaina satuin pihalla ollessani kuulemaan lähestyvän "sirinän", josta osaan jo tunnistaa pyrstötiaisten saapuvan. Söpöt nappisilmät valloittivat syreenipuskan talipötkön. Sitten paikalle saapuikin käpytikka, joka aiheutti pyrstötiaisten joukkolehahduksen pois pötkön kimpusta. 


Takkaa on lämmitetty ahkerasti. Takkatulen loimu ja palavien puiden räiske tuntuvat kodikkaalta. Saatamme istua takkahuoneessa kirjaa lukemassa tai ihan vain tuleen tuijottaen. 

Tammikuussa olen lukenut monta erinomaista kirjaa. Juha Itkosen "Huomenna kerron kaiken", Outi Airolan "Äiti Airolan parempi maailma", Maggie O'Farrelin "Hamnet" ja Claire Keeganin "Aivan viime hetkellä". Näiden kirjojen tarinat ovat koskettaneet, tehneet vaikutuksen syvälle sieluuni. Kun lisäksi aivokasvaimeen sairastuneen ystäväni tila on heikentynyt merkittävästi, on oma olo täynnä haikeutta. Hetki sitten luin blogiystävän lemmikin kuolemasta. Se avasi kyynelkanavat. 

Suunnittelin kylväväni keijunmekkoa. Taidankin jättää kylvöt johonkin toiseen päivään ja leivon Runebergintorttuja.

Mukavaa sunnuntaita kaikille!


24 kommenttia:

  1. Ihmiselämään mahtuu niin monenlaista kokemusta ja tunnetta, tarinasikin osoittaa sen hyvin. Viimeinen kuva on upea taideteos!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Anna! Ilokseni löysin puutarhasta jalokiviä. Tai jalolunta, kuten viimeisessäkin kuvassa.

      Poista
  2. Hih, hauska ja hyväntuulinen lumimörkö😄
    Valokuvista on helppo vertailla kuinka vuodet eivät tosiaan ole veljiä keskenään. Olen monesti ajatellut ottavani aina samana päivänä joka vuosi kuvan puutarhan samasta kohdasta, mutta enpä ole saanut aikaiseksi.
    Uskomattoman hienoja kuvia olet ottanut lumikiteistä😍Niinkuin Anna tuossa edellä jo totesikin, tuo viimeinen kuva on ihan taideteos!!!
    Takkatuleen tuijottelua on täälläkin päässä harrastettu ahkerasti. Se on kumman rauhoittavaa.
    Mukavaa sunnuntaita sinulle myös!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lumimörköstä tuli automaattisesti iloinen. Sellaisen seurassa pihalla kulkeminen on monin verroin hauskempaa.
      Samaa olen pohtinut, että pitäisi ottaa joka vuosi samasta paikasta kuva vertailua varten. Joskus siitä oli myös haaste täällä blogistaniassa. Niin pitkäjänteistä haastetta on aika vaikea toteuttaa. Pihakuvia eri aikoina kyllä kannattaa ottaa, jotta ei sitten tarvitse sukulaisten kanssa kinastella, kuka oli oikeassa tai väärässä. Säästä riittää juttelemista
      Takkatulen tuijottelun sijaan leivoin lupaamiani runebergintorttuja. Ja pesin jääkaapin. Eli sunnutai on sujunut mukavasti. Seuraavaksi kahville maistamaan leipomiani torttuja. Lähetän yhden täältä sinulle!

      Poista
  3. Meilläkin maisema näyttää hieman samalta kuin teillä , lunta on 20-25 cm.
    Aika lailla hiljaiseloa on tammikuu täälläkin. Välillä käyn hoitamassa lapsenlapsia ja teen suunnitelmia tulevaa puutarhakautta varten. Monenlaista pikkupuuhaa on, mutta kiirettä ei vielä minkään kanssa. Voimia kerätään kevätsesonkia varten.
    Käsittämättömän hienosti sait tarkennettua kameran noihin pikkuruisiin lumikiteisiin, upea otos!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tällainen hiljaiselo on mukavaa ja tarpeenkin. Henkisten akkujen lataaminen tekee hyvää meille kaikille. Sinullakin on taas tekemistä ihan tarpeeksi, kun kevät koittaa.
      Kiitos kuvakehuista. Toisinaan onnistuu ylittämään itsensä.

      Poista
  4. Hauska lumimörkö, ja mukavaa kun on suu naurussa. Ystävällinen mörkö siis.
    Nyt on aika hiljaista pihamaalla - lintujen bongaus ja säätilan seuranta ne taitavat olla pääasialliset seurannan kohteet nyt. Sensijaan mielessä on jos jonkinlaista suunnitelmaa kesää varten ja hyvä niin. Nyt on aikaa suunnitella.
    Sielläpäin olikin maa melko paljas viime vuonna. Onneksi tulee otettua kuvia, ei aina tarkalleen muista seuraavana vuonna minkälainen lumitilanne on ollut. Todella hieno otos tuossa viimeisessä kuvassa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meidän pihan lumimörköstä tuli ystävällinen, kun sellaisen kanssa on mukavampi tehdä pihakierroksia. Tosin tämä mörkö jäi rinteeseen tuijottamaan, mihin kaveri kaikkosi.
      Eilen tarkkailin lintuja ja lähetin tuloksen BirdLifeen. Puutarhan suhteen en ole saanut mitään suunniteltua. Paitsi tietenkin hyötykasvikylvöistä on jo selkeä ajatus.
      Kyllä kannattaa ottaa kuvia eri vuodenaikoina. Yllätyin, miten vähän viime vuonna oli lunta. Muistin, että lumitöitä oli vähän. Silti kuvittelin lunta olleen paljon enemmän.

      Poista
  5. Oi miten kaunis ja kodikas takkakuva 🧡💛
    Puutarha on aina ihan eri näköinen eri vuodenaikoina.
    Ihmeesti lumi sitä aina pakastaa ja suojaa ⛄️ ja lumimörkö.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Rita A! Takkatuli tuo lämpöä kotiin ja mieleen. Sen äärellä on mukava lukea ja kutoa. Tai ihan vain istua uneksimassa.
      Lumi kaunistaa puutarhan, kunnes on taas vihreän ja runsauden aika.

      Poista
  6. Vähän tyhjäkäyntiä tuntuu olevan tämä talviaika. Pian voi jo varmaan nähdä pieniä kevään merkkejä... toivottavasti. Ainakin suunta on oikea, kun tammikuu on jo lopuillaan.
    Minun neulontanurkkaukseni on takan vieressä ja takan lämmössä tulee helposti hiki. Kissat kyllä tykkäävät lämmöstä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kevät saattaa tulla nopeastikin. Tämä viikko taidetaan mennä varsin kylmissä merkeissä.
      En yleensä kovin kauaa takan ääressä tee käsitöitä. Hiki tulee minullekin helposti. Enkä jaksa raahata käsityötarvikekoria saksineen ja mittoineen kodissa ympäriinsä.

      Poista
  7. Onpa hauska mörkö pihallasi, piristää! Lunta on meilläkin melkein saman verran kuin siellä teillä - saa nähdä tuleeko lisää, voisi tulla maltillisesti kasvien suojaksi ainakin! Pakkasta on tulossa idän suunnalta ja siitä en välittäisi, sinullakin takka lämmittää mukavasti, meillä leivinuuni. Upea lumikidekuva1
    Ihanat pyrstötiaiset, ne vain ovat niin arkoja että keittiöbongauskin pitää tehdä piilosta pelakuiden takaa. Näin niitä taas tänään ja sain kuvattua myös, kuten sinäkin. Tikka kyllä häätää muista lintuja pois ruokintapaikalta ansiokkaasti.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kylmältä näyttää 10 päivän ennusteissa. Öisin pakkanen painuu täällä lähelle -20. Onneksi on edes tämä määrä lunta, vaikka hötöä onkin. Takkaa on hyvä nyt lämmittää, kun sähkö on kallista. Harmi, ettei takassa voi laittaa sellaisia herkkuja, joita sinä leivinuunissasi valmistat.
      Suorastaan ihmetyttää pyrstötiaisten lähes päivittäiset vierailut. Ihania ovat, mutta arkoja. Tikat ovat aikamoisia etuilijoita. Tykkään niistä siitä huolimatta.

      Poista
  8. Hauska kuva hymyilevästä lumimörköstä.
    Täälläkin päivät kuluvat melko rauhaisasti, mitä nyt lenkillä ja salilla tulee käytyä säännöllisesti kunnon ylläpitämiseksi. Kevättä ja uutta puutarhakautta kohti mennään hitaasti, mutta varmasti. 😊

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hiukan täytyy keksiä itselleen huvituksia tämän hitaan arjen keskelle. Siksi piirtelin aikani kuluksi hymyhuulet lumimörkölle.
      Ulkoilua on onneksi voinut harrastaa, kun kadut eivät ole lainkaan liukkaita.
      Kyllä vaan, kohti kevättä mennään.

      Poista
  9. Talvinen taidepiha mörköineen, portteineen ja hiutaleineen - tuo viimeinen kuva on ihan mielettömän upea... Hentous ja haikeus.... hauras on hiutale ja niin on elämäkin... Voimia ystävän rinnalla kulkemiseen, iloa ja energiaa omista mielipuuhista... kiitos voimaannuttavasta talvitaiteesta, jolla on ilo aloittaa uusi viikko.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Repolainen! Ystävän sairastuminen on laittanut omankin mielen miettimään elämää ja arvoja.
      Kuljetaan ilolla kohti valoa ja kevättä. Parhaillaan aurinko pilkistää pilvien lomasta.

      Poista
  10. Siellä on aika vähän lunta, mutta tuo teidän mörkönne on ihana

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lunta ei todellakaan ole kovin paljoa. Paikoin latujakaan ei ole voitu tehdä hiihtäjille. Ilman muuta pihassa pitää olla ihana mörkö.

      Poista
  11. Lunta piisaa, se on ihanaa, oikea talvi!!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nyt on ihan kunnon talvi. Ainakin lämpömittarin mukaan, kun se näyttää -13.

      Poista
  12. Sinulla on kivaa puuhaa tinttejä katsellessa. Meillä mies on lukenut toistakymmentä kirjaa pienessä ajassa .Minä taas en yhtään .
    Meillä ei tuollaisia mörköjä näyt täällä mökillä vaikka aika syrjässä ollaan.

    VastaaPoista
  13. Tänä vuonna on parempi talvi kuin viime vuonna ja luonto on oikein kaunis. Sinulla on suru ystäväsi puolesta. Ehkä luonnon kauneus ja takkatulen ritinä tuovat vähän lohtua.

    VastaaPoista

Päivänkakkara, kielonkukka, metsätähti, nurmennukka
kuiskii meitä seurakseen, puutarhan helmaan suloiseen.
Kommentista mukava muisto jää, se pitkään mieltä lämmittää.
Kiitos Sinulle vierailustasi!