Sivut

keskiviikko 8. huhtikuuta 2026

Kristiinan haaste: Keltainen ja vihreä

 
Kristiina K:n huhtikuun haasteen aiheena on KELTAINEN JA VIHREÄ. 

Näin pääsiäisen aikaan haasteeseen on tavallista helpompi osallistua, vaikka esimerkiksi puutarhasta ei montaa keltaista kukkaa vielä löydy. Keltaista ei meidän kodin sisustuksessa pahemmin ole. Harvemmin myöskään vaatetuksessa. Leikkokukissa ja puutarhassa sitä kyllä jossain määrin löytyy.


Puikot eivät ole vielä siirtyneet kesäsäilöön. Kaipasiin harmaisiin pyhäpäiviin piristystä kutomalla keltaiset matalavarsisukat. Kudoinpa samaan syssyyn myös oranssit, mutta ne jäi vielä kuvaamatta.


Sisustuksessa pidän vihreästä väristä. Etenkin keittiössä vihreä on helposti yhdistettävissä valkoisiin astioihin. Kivi-tuikkuja minulla on aika monta. Vihreät olen kaikki löytänyt kirppareilta edullisesti. 

Mariskoolejakin on kymmenkunta, joita neljä vihreän eri sävyjä. Muut sinisiä, yksi keltainen ja yksi punainen. Väritön on ajalta, jolloin Mariskooleja ei vielä valmistettu muissa väreissä. Sain sen työkavereilta muistaakseni synttärilahjaksi. 

Vihreät lasilautaset muutaman vuoden takaa ovat Pentikin. Sain tyttäreltä lahjakortin, jolla ostin neljä neliön muotoista ja neljä lehden muotoista lautasta. Tarkoitus oli hankkia kumpaakin kaksi lisää, mutta Pentik ehti lopettaa tuotannon ennen kuin ehdin toteuttaa aikomukseni. 


Vihreitä mukeja oli enemmänkin, mutta ensin niistä hajosi korva ja sitten reunoista lohkeili paloja. Mukit eivät ole läpivärjättyjä, eivätkä myöskään ole kestäneet kovin hyvin tiskikonetta. Lumikello-mukin kuvitus on Elsa Beskovin. Se kuuluu Design House Stockholm -kokoelmaan. Sain mukin naapurin Maritilta.

Vihreään kattaukseen sopii nätit servetit. Keittiön kattauksessa tykkään käyttää Marimekon kuvioita. Kesäaikaan pihapöydän ääressä syödessä tai kahvitellessa kukkakuvioiset servetit ovat kivoja.

Pienet Marimekon Siirtolapuutarha-purkit tilasin muutama vuosi sitten Hobby Hallista. Niihin laitan esimerkiksi krutonkeja, pähkinöitä tai manteleita. Milloin mitäkin. Enimmäkseen ne nököttävät sivupöydällä koristeina.

Vasemmalla Muurlan lasin tarjouksesta pari vuotta sitten ostamiani lasipalloja. Olivat niin edullisia, että raaskin ostaa keltaisten ja vihreiden lisäksi ruskeita ja kirkkaita. Muita värejä ei tainnut olla tarjolla. Lasipallojen teline on Søstrene Grenestä. Suihkutin sen spraymaalilla valkoiseksi.

Yläoikean Villeroy Bochin muki on lahja naapurin Maritilta. Samoin alaoikean Röstrandin kasviaiheinen purkki. Sen kannen sisäpuolella lukee yllätyksenä: "den som spar han har". 

Kuten huomaatte, naapurin Marit tietää, mistä minä tykkään.

Kodin itseoikeutetut vihreät ovat tietenkin kasvit. Niitä minulla ei ole kovin paljon, koska talon valoisimmat paikat sijaitsevat luonnollisesti ikkunoiden läheisyydessä. Ikkunoiden alla taasen ovat sähköpatterit, joiden yläpuolelle hohkaavasta lämmöstä kasvit eivät pidä. Hankin välillä uusia kasveja ja yritän sisukkaasti saada niitä pysymään hengissä. 

Viime kuussa meille muutti kaupasta uusi oranssikukkainen kliivia ja muhkea korallikaktus. Sen vuoksi olen pelannut viherkasvidominoa löytääkseni kullekin sopivan asuinpaikan. Suuri kentieapalmu viihtyy lattialla, eikä se ikkunalaudalle tai pöydälle mahtuisikaan. Kultaköynnös saattaa muuttaa amppeliin.


Aivan uudenuutukaiset kukkaseni eivät välttämättä valoa kaipaa. Keltakukkaisen tulppaanin ei tarvitse värjötellä koleassa kevätsäässä. Sitä ei myöskään uhmaa peurojen hampaat. Parhaillaan tulppaani on keittiön ikkunalaudalla, jossa sitä tulee ehkä eniten katselleeksi. Helppohoitoisempaa kasvia saa etsiä. Nämä eivät vaadi mullanvaihtoa eikä lannoitetta. Kestävät myös käsinkosketeltavaa hellyyttä. Vaikka ottaisi yöksi sänkyynsä, eivät särkyisi.
 

Tulppaanin ohella sain pikkuisen kasvin, joka voisi olla kaktus. Kovasti koitin miettiä sille jonkun keväisen sipulikukan roolia, mutta ei se muistuta hyasinttia, ei scillaa, ei kevätkurjenmiekkaa, eikä krookustakaan. Olkoon siis kaktus.

Molemmat pehmokasvit poika toi minulle pääsiäiskukkina. Näitä hän oli nähnyt Prismassa ja Suomalaisessa kirjakaupassa. Hollantilaisia pehmokasveja löytyy pocket money -nimellä. 

Kiitos pojalle, jolla riittää huumorintajua. Ja joka tietää, mistä äiti tykkää. 


Näiden Kristiinan kuukausihaasteiden kanssa on kiva laittaa aivonystyrät liikkeelle ja miettiä kulloinkin sopivaa toteutusta. Iso kiitos Kristiinalle!

 

31 kommenttia:

  1. Voi mitä ihanuuksia sinulla siellä on. Voisin kotiuttaa kaikki nuo itsellenikin. Tykkään erityisesti kaikista astioista.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Vaikka en ole kovin pitkään blogiasi seurannut, olen huomannut sinun tykkäävän astioista. Suomalaiset design-astiat ovat mieleeni, mutta en ole nirso muillekaan. Tykkään kattaa arkenakin nätisti. Käyttöönhän ne astiat on suunniteltukin.

      Poista
  2. Keltainen ja vihreä ovat kyllä ihana, keväinen väripari. Todella kauniit nuo mariskoolit yhteensopivissa sävyissä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tämän haasteen väripari sopii ajankohtaan todella hyvin. Kuin sisälläkin olisi kevään kukinta ennakoimassa pihan kukintaa.

      Poista
  3. Oi oi mitä ihanuuksia. Vihreä on lempivärini ja minulla on muutama vihreä lasipullo. Varsinkin vihreä lasi hivelee silmää kuten nuo tuikkukipot ja mariskoolit. Huomasin, ettei meillä ole keltaista ollenkaan kotona. Pääsiäisenä tietenkin tulppaanit ja tipuset, mutta ei missään muualla

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lasi on upea materiaali korostamaan värien kauneutta. Viime vuonna kävin Riihimäen lasimuseossa, jossa oli toinen toistaan kauniimpia esineitä. Vihreä miellyttää minua väreistä eniten lasiesineissä. Keltaista on paljon vähemmän, vaikka kaunistahan sekin on.

      Poista
  4. Värillinen lasi on sitten kaunista. Ihania kuvia ja sopivat hyvin haasteeseen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kyllä, sinunkin kanssasi olen tismalleen samaa mieltä. Lasi on oivallinen materiaali tuomaan värit sädehtivästi esille.

      Poista
  5. Kivoja ja nättejä asioita esineitä sekä kasveja 💛🧡💚
    Meilläkin on skooleja mutta eivät ole aitoja.
    Keväänvihreä mukisi on ihana, meilläkin sentapaisia pari. 💚

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Rita A! Minulla oli muutama kopioskooli. Laitoin ne jokin aika sitten kiertoon, sillä kaikille ei muutenkaan ole niin paljon käyttöä.

      Poista
  6. Upeat on värit. Keltainen ruusu on kyllä mahtava.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Sami! Ruusut ovat minusta aina kauniita. Pääsiäisen iloksi ostin keltaisia ruusuja.

      Poista
  7. Kivoja kuvia väreineen. Meilläkin oli vihreät Pentikin lasilautaset. Siis oli, missähän ne nyt mahtaa olla. Jossakin muutossa heitetty pois. Voi meitä!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jospa vihreät lasilautasesi ovat jossain kätkössä ja tulevat yllättäen esiin jonain päivänä. Toisaalta, miksi säilyttää sellaista, jolle ei ole käyttöä. Kierrätykseen laitettuna ne saattavat ilahduttaa jotain toista.

      Poista
  8. Ah, ihania värejä! Oranssin rinnalla toinen lempparivärini on vihreä, eikä keltainenkaan saa silmiäni särkemään😍Nuo vihreät lasiastiat ovat kauniita. Lasiastiani haluaisin minäkin muuten ehkä mieluummin vihreinä kuin oransseina, hämmentävää🤔Ja kaikki nuo pienet purkit ja mukit. Ja kasvit. Koko postauksesi on kuin lempeää sivelyä sielulle, viihdyin se parissa!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Liisa, arvasin sinun tykkäävän. Tätä juttua oli mukava tehdä, kun saatoin ottaa esille monia mieluisia astioita ja esineitä. Esillä useimmat niistä ovatkin, etenkin näin keväisin. Vihreä väri on ollut vuosikausia lempivärini piensisustuksessa ja astioissa. Ystävätkin sen tietävät. Parhaillaan pohdin uusien sohvatyynynpäällisen hankkimista, vihreitä tietenkin ja ehkä jokin kasvikuvio.

      Poista
  9. Ihanan keväisiä kuvailuja sinulla <3

    VastaaPoista
  10. Niin kauniita keltaisia ja vihreitä. Nuo lasipallot ovat hienoja.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Kruunuvuokko! Itsekin tykästyin Muurlan Lasin lasipalloihin ne nähdessäni.

      Poista
  11. Virkistävästi toteutit haasteen!

    VastaaPoista
  12. Upeata värien ilottelua. Pidän keltaisesta ja vihreästä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Maatuska! Kukkaisvärejä kumpikin. Vaikea olla niistä tykkäämättä.

      Poista
  13. Sinulla onkin paljon vihreää. Saat silmäniloa muulloinkin kuin kesällä pihakasveista.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Näin on. Hyvä, että talvellakin vihertää, ainakin keittiössä.

      Poista
  14. No jopa löytyikin P A L J O N....
    Ikuinen kevät ja pirteys, kun on noin ihania astioita!
    Mulla taitaa mennä uuniin nämä Kristiinan värit, hih...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvä idea työntää uuniin vihreät ja keltaiset. Sinulta se ilman muuta sujuu.

      Poista
  15. Ihania vihreitä, ja keltaisiakin;)
    Ja nuo pääsiäiskukat ovat herttaisia!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Vihreää minulta löytyykin kivasti, mutta yllättäen jotain keltaistakin.
      Pääsiäiskukat ovat ihana kevään aloitus.

      Poista
  16. Kaikenlaista kivaa keltaista ja vihreää.

    VastaaPoista

Päivänkakkara, kielonkukka, metsätähti, nurmennukka
kuiskii meitä seurakseen, puutarhan helmaan suloiseen.
Kommentista mukava muisto jää, se pitkään mieltä lämmittää.
Kiitos Sinulle vierailustasi!