tiistai 4. marraskuuta 2025

Portti (Krisiina K:n marraskuun haaste)

 
Kristiina K:n marraskuun haasteen teema on porttiTein pyhäinpäivänä laajan kierroksen kylällä kuvatakseni erilaisia portteja. Kylämme järvien rannoilla on aikoinaan ollut suurehko määrä Helsingin suunnasta saapunutta kesäasutusta. Vähitellen tontit on myyty, pilkottu ja rakennettu täyteen. Monet viehättävät huvilat puutarhoineen ovat kadonneet. Samoin kekseliäästi toteutetut aidat ja portit.

Porttisaalis oli siis melko vaatimaton. Useimmiten talojen pihoille on portiton sisäänkäynti, minkä ymmärrän hyvin. Autot pysäköidään omalle pihalle ja sinne ajo sujuu helpoiten portteja avaamatta. Tontit ovat joko niin pieniä tai täyteen rakennettuja, ettei tilaa avatulle portille ole. Portin avautumisessa on huomioitava myös talviaika, jolloin lumi vie ylimääräistä tilaa mahdolliselta portilta.

Puutarhaportti 19.8.2025


Omassa pihassa on jo vuosia ollut Ukkokullan rakentama puutarhaportiksi kutsumani köynnösteline alapihalle johtavien portaiden yläpäässä. Portin vasemmalla puolella kasvaa tarha-alppikärhö 'Purple Dream' ja oikealla puolella tarha-alppikärhö 'Willy'. Joulun aikaan koristan puutarhaportin valosarjalla. Syksystä kevääseen portissa roikkuu lyhty, johon laitan joko ajastetun led-kynttilän tai sytytän sinne öljykynttilän. Lyhty näkyy illan pimeydessä kivasti sisälle ja puistossa kulkeville ulkoilijoille.

Viiniportti 1.11.2025


Menneenä kesänä sain uuden puutarhaportin alapihalle. Sitä kutsutaan nyt Viiniportiksi, koska sen on tarkoitus toimia oikealla kasvavan viiniköynnös Zilgan tukena. Tai pikemminkin pitää Zilga pois sen vieressä kasvavasta lumikärhöstä. Käytännössä erottaminen ei kovin hyvin onnistunut. Kummankin ylenpalttinen kasvuvoima sai ne halailemaan toinen toisiaan. Luultavasti tilanne vuosien myötä vain pahenee, mutta eipä se kovin paljon haittaa. Itsepä olen tyhmyyksissäni istuttanut köynnökset noin hölmösti.

Viiniportti 19.8.2025

Pidän tästä Viiniportista kovasti. Poistin sen alla olevan kapean nurmikkokaistaleen korvaten sen kivituhkalla, pikkukivillä ja aikoinani tekemillläni betonisilla raparperinlehtilaatoilla. Viiniportti erottaa toisistaan myös oikealla olevan Päivänliljapenkin ja vasemmalla kasvavat marjapensaat. Viiniportti on sananmukaisesti portti hedelmätarhaan (joka jää kuvaajan taakse). 

Puuvajarinteen peuraportti 1.11.2025

Jatkuvasti lisääntyvien peuratuhojen vuoksi olemme kuluneen kesän aikana virittäneet yläpihaa suojaamaan verkkoaitaa. Peuraesteistä huolimatta asukkaiden on päästävä kulkemaan, joten portteja on aidoissa oltava. 

Yksi peurojen suosituimpia reittejä kulkee vasemmalle jäävältä puistoalueelta meidän pihalle puuvajarinteen kautta. Tai kuvassa näkyviä tuijia napostellen niiden toisesta päästä. Nyt tuijien takana kulkee harjaterästankoihin kiinnitetty verkko (ei näy kuvassa kovin hyvin). Myös oikealla näkyvän muurin ja sen vierellä kasvavien syreenien välissä kulkee verkko. 

Portti on aika tukeva. Puukehikon keskellä on vihreää verkkoa, jonka vuoksi portti on ilmavan näköinen. Toistaiseksi portti suljetaan muovitetulla rautalangalla. Se ei ole kovin tarpeellinen, sillä portti pysyy kiinni lukitsemattakin. Portin aukaisemiseen tarvitaan kaksi kättä. Enpä usko peurojen siihen kykenevän. 


Toinen yläpihaa rajaava portti on valmistumassa talon puistopäädyn käytävälle. Verkkoaita kaartaa edellisen kuvan tuijien takaa tämän portin oikeaan reunaan. Samanlainen portti tulee myös talon toisen päädyn käytävälle. Sielläkin verkkoaita on jo laitettu sulkemaan kulkuyhteys yläpihan kautta Olopihalle ja alapihalle. 

Talon tien puolelle peurat edelleen pääsevät esteettä. Pikkupuutarhan olen ympäröinyt verkolla. Sen ulkopuolelle jää vielä pihaa ja puutarhaa, josta keväällä varmaan taas tulppaanit häipyvät sorkkajalkojen suihin. 

Korkeuserojen, kahden erillisen autopaikan ja tontin muodon vuoksi yläpihan aitaaminen on hyvin hankalaa ja kallistakin. Talon päädyissä vihreä aitaverkko naamioituu hyvin kasvillisuuden sekaan. Sisäänkäynnin puoli on kaikille näkyvää, joten siellä aidalla on huomattavasti korkeammat laatukriteerit. Lisäksi kahden erillisen portin laittaminen olisi niin autojen, lumitöiden kuin monien muidenkin seikkojen vuoksi hankalaa.

Kärhöportti 19.8.2025


Tämänkin kuvan kärhökaarta kutsun portiksi, kärhöportiksi. Sen alta kulkee Pikkupuutarhaan polku Makkarikäytävältä. Alppikärhö ja tarha-alppikärhö 'Columella' ovat muuranneet kulkuväylän niin umpeen, että ihmisen on lähestulkoon kontattava päästäkseen toiselle puolelle. Leikkasin kärhöjen yläosia syyskuussa varsin reippaasti. Pikkupuutarhaan pääsee myös toista reittiä.

Kuvassa näkyy väliaikainen verkkoporttiviritys. Paransin sitä lokakuussa. En ole kovin ihastunut näihin verkkoihin ja portteihin. Niistä koituvaa apua ei kuitenkaan kannata väheksyä, eikä niitä parane jättää sulkematta. Se saattaa kostautua jo seuraavan yön aikana menetetyillä kasveilla. 

Kuusiportti tontila puistoon 1.11.2025


Omanlaisensa "portti" tämäkin. Alueremontin aikaan istutin puistopäätyyn, tontin rajalle metsäkuusia tuomaan näkö- ja tuuliestettä ja muutenkin rajaamaan tonttia yleisestä puistosta. Yhtenäistä kuusiaitaa ei tuohon voinut istuttaa, koska rajalla on lukuisia kantoja kaadettujen puiden jäljiltä. Olemme jo tottuneet uuteen avaruuteen, kulkijoihin ja itsemme näkyvyyteen. Aukot kuusiaidassa eivät haittaa. 

Aikomukseni on pitää kuuset alle kaksimetrisinä. Itse asiassa tuo tänä päivänä Kuusiportiksi kutsumani aukko on oikein tarpeellinen. Peura-aitojen vuoksi meillä on rajalliset kulkuyhteydet tontilta puiston puolelle. Sellaiset ovat kuitenkin tarpeen, koska tapaan pitää raja-aluetta siistinä osin myös kunnan puolelle ulottuen.

Vasemmalla havujen takana koti 1.11.2025
 

Kenties juttuni lähti taas kulemaan liiaksi omia reittejään, eikä se mahdollisesti vastaa täysin Kristiina K:n toivomaan porttihaasteeseen. Lämmin kiitos Kristiinalle kivasta haasteesta. Ihan jo odotan, mikä on aihe joulukuussa.


9 kommenttia:

  1. Teillä onkin monenlaisia portteja. Kaikki pitävät sisällään jonkin tarinan. Oli kiva kuulla ne :) Tulokkaiden estäminen luo ihan omanlaisensa tarpeen portille. Meidän pihalla ei ole peuroja näkynyt, vaikka olen kuullut, että aika lähellä on ollut. Jänikset taitavat käyttää ihan omia porttejaan, tai tassutella pihalle ihan omia aikojaan.
    Meillä on yksi suljettu portti ja sekin naapurin puolella. Hän on halunnut rakentaa portin, josta he ja me päästään kulkemaan toistemme pihoille. Sitä ei ole aikoihin enää avattu, vaan kulku on tapahtunut siitä portin vieressä olevasta aukosta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tulkitsin haasteen portti-teemaa aika laveasti. Porteiksi me noita peuraesteitä ja muita rakennelmia kutsumme. Jänisteten tuloa pihalle ei kovin helposti aidoilla ja porteilla estetä. Tuhoa nekin saavat aikaan, mutta mittakaava on peuroihin verrattuna ihan eri luokkaa.
      Hauska tuo teidän ja naapurinne välinen porttijuttu. Samaan tapaan ihmiset luovat isoille nurmialueille omia polkujaan, vaikka puiston haltija olisi tehnyt kuinka hienoja kävelyreittejä.

      Poista
  2. Kivoja portteja ja porttiaukkoja 🤎 Minustakin olisi kiva jos tekisi portin tai kaaren omalle tontille, mutta toisaalta tonttimme on aika pieni. Ja taas kolmaalta, nuo
    teidän laitokset ovat niin hauskoja että kyllä tekee mieli jotain vastaavaa 🙂

    Kuusiaitanne on ihastuttava 🌲🌲🌲

    VastaaPoista
  3. Monenmoisia portteja, kärhöportti kaunein🥰

    VastaaPoista
  4. Monenmoisia portteja, kärhöportti kaunein🥰

    VastaaPoista
  5. Olet kivasti laajentanut porttikäsitettä; peuroja estämään oma porttinsa jne. Erilaisia portteja tarvitaan ja toisaalta on paikkoja, joissa portista olisi enemmän haittaa kuin hyötyä.

    VastaaPoista
  6. Oi miten ihanasti tarinoit porteistasi. Jutusta tuli mainio portti-kooste!

    VastaaPoista
  7. Teillä onkin paljon portteja ja osa niistä varmasti peuraongelman sanelemana. Kivoja ihan kaikki. Kuten aiemminkin olen maininnut, odotan kauhulla, koska peurat tai kauriit löytävät puutarhaamme. Lähistöllä ole peurojen ruokintapaikka ja avoin pihamme lienevät ainakin toistaiseksi pitäneet sorkkajalat poissa.

    VastaaPoista
  8. Kylläpä porteistakin saa hauskan ja mielenkiintoisen jutun😊Kurjaa kyllä noiden kopukkajalkojen takia rakennella portteja, mutta ei niitä puutarhaansa halua päästääkään!

    VastaaPoista

Päivänkakkara, kielonkukka, metsätähti, nurmennukka
kuiskii meitä seurakseen, puutarhan helmaan suloiseen.
Kommentista mukava muisto jää, se pitkään mieltä lämmittää.
Kiitos Sinulle vierailustasi!