perjantai 27. kesäkuuta 2025

Ehdinkö kitkeä ennen sadetta?

Sateenkaari 21.6. 


Sää on siitä helppo aihe, että siitä syntyy puhetta tuntemattomienkin kanssa. Omassa pihassa touhutessani saan enimmäkseen keskustella itseni kanssa. Ellen sitten höpötä kasveille, mitä kyllä sitäkin tulee joskus tehtyä. 

Vesisateista ei ole meidän nurkilla ole ollut puutetta, minkä olen maininnut näissä jutuissanikin luultavasti jo liiankin usein. Puutarha tykkää, kun ei tarvitse kuivuudessa kärvistellä. Tykkään minäkin kasvieni puolesta. Minun onneni, etten ole auringonpalvoja ja rannalla makaaja. Viileämmässä säässä puutarhassakin on mukava tehdä töitä. Yksi sateiden tuoma ongelma syntyy siitä, miten ehtiä saada kaikki ajattelemansa työt tehtyä ennen sadetta tai sateiden välissä. Joskus poutapäivän odottaminen on työlästä, kun tekemättömien töidän lista pääsee jonoutumaan.


Kostea sää suosii myös rikkaruohoja. Voikukkia tai enemminkin niiden lehtiä nousee yhä kuin sieniä sateella. Niitä tulee nyhdettyä ylös ohi kulkiessa ja välillä ihan erikseen tehtävillä voikukkakierroksilla. 

Haavan versoja on tänä kesänä mitä kummallisimmissa paikoissa. Netin mukaan täysikokoisen haavan juuret voivat ulottua jopa 40 metrin päähän rungosta. Haapa ei yleensä elä yli 100-vuotiaaksi, mutta se uusiutuu nopeasti juurivesojensa avulla. Aidan vieressä, kunnan puolella kasvaa kaksikin isohkoa haapaa. Ne ovat nähtävästi päättäneet valloittaa minun puutarhani. Nurmikolta saan pienet vesat helposti poistettua. Mutta annas olla, kun niitä tupsahtaa myös kukkapenkeistä.

Geranium sanguineum - Verikurjenpolvi

Vasenrinteen verikurjenpolvi on nyt valtava jätti. Maanpeiteruusu Fairy kurkistaa varovasti verikurjenpolven alalaidasta. Pitänee jossain välissä avata Fairylle enemmän hengitystilaa karsimalla vähän verikurjenpolvea.

Oletteko huomanneet, kuinka esimerkiksi sammalleimun ja sulkaneilikan keskelle nousee ruohoa/heinää? Ei ensimmäisenä vuotena, eikä välttämättä toisenakaan. Mutta jossain vaiheessa kuitenkin. Onko muuta keinoa päästä heinästä eroon kuin nostaa koko kasvi ja putsata se rikoista? Sama on tehtävä kasvin asuinpaikalle, jotta rikat saa sieltäkin pois ennen kasvin takaisin istuttamista. 

Aloitin kanttausurien ja istutusalueiden siivoamisen kesäkuun toisella viikolla.  Maanantaina 23.6. sain vihdoin kierroksen tehtyä. Siinä välissä siivosin Pikkupuutarhankin. Kitkemistä, kasvien tukemista ja sieltä täältä napsimista.

Metsäruusun poistamisen yhteydessä ylös nostetuille kuunliljoille syntyi toukokuun lopulla uusi penkki. Kuvan oikeassa alakulmassa ne ovat ns. Naapuriaita2:ssa. Siirsin sieltä Ruusuherukan Oikearinteeseen, jossa sillä on lämpimämpi ja valoisampi paikka. 


Kuunliljoja on ainakin kolmea erilaista, jotka istutin penkkiin sekaisin. Kuva on otettu ennen kuin tasoitin norjanangervojen tuoretta kasvua, jotta ne eivät peittäisi kuunliljoja.

Ruusuherukkaa siirtäessäni huomasin siinä ikäänkuin kaksiosaisen juurakon. Jätin pienemmän juurakon tähän penkkiin. Jätetty ja siirretty näyttävät kumpikin voivan hyvin. Vesisateet ovat suosineet tämän alkukesän kasvisiirtoja. Ei anakaan kastelusta ole ollut pulaa.

Ruusupenkki siivottu.

Ruusupenkki oli ennen siivousta varsinainen sekametelisoppa, kun runsaana kasvaneet ja kukkineet lemmikit alkoivat kuihtuessaan rehottaa vähän joka suuntaan. Penkin ulkoasu parani kertaheitolla lemmikkien poistuttua. Sormustinkukkia on ilmestynyt niitäkin ympäriinsä. Aina ne eivät kasva parhaassa mahdollisessa paikassa, mutta se heille sallittakoon. Korkeaksi venyneinä voisivat hipsiä hiukan taaemmas, mutta tässäkin penkissä niiden pitää olla edessä tai jonkun kasviryhmän keskellä. Haluavat olla hyvin näkyvillä.

Thalictrum aquilegiifolium - Lehtoängelmä


Pikkupuutarhan Kivipenkissä kasvaa lehtoängelmää, jonka erheellisesti nimesin jaloängelmä 'Hewitt's Doubleksi'. Saaripalstan Sailalta sain korjauksen, joten nyt tämäkin Ruusupenkin ängelmä on muutettu listoihini lehtoängelmäksi. Olen kyllä istuttanut myös 'Hewitt's Doublea', mutta se ei näytä menestyneen.

Rosa rugosa 'Sävel'


'Sävel' -ruusu on alkanut avaamaan nuppujaan, joita on paljon. Aiemmin marmatin itselleni, kun en suunnitelmien mukaan leikannut Säveltä keväällä alas. Niin vain unohtui. Puska on sentään kohtuullisen lehtevä alaosiaan myöten. Kiitos edellisvuoden leikkauksen. Voimakaskasvuisena se tuppaa kasvattamaan pitkiä oksia, jotka kukista painavina roikkuvat maata myöten. Vähän tätä piti taas tukea. 

Vieressä 'Sointu' ja neilikkaruusu ovat myös jo kukassa. 

Raparperisatoa olisi voinut korjata jo pidemmän aikaa. Vasta yhden kerran ehdin rapskua poimimaan. Keitin varsista hilloketta, jotta saisin sadon pienempään tilaan. Lisää raparperia on tarkoitus poimia piakkoin. Piirakkakin maistuisi, kunhan ehtisi leipomaan.

Physocarpus opulifolius 'UMNHarpell' Fireside' - Purppuraheisiangervo

Tykkään valtavasti näistä physocarpuksistani - siis heisiangervoista. Tämä tummahipiäinen purppuraheisiangervo 'UMNHarpell' Fireside🅡 säilyttää värinsä koko kasvukauden. Ostin pensaan vierailulla Puutarha Tahvosilla. Taisi olla kesä 2019.

Physocarpus opulifolius 'Amber Jubilee' - Ruskaheisiangervo

Ruskaheisiangervo 'Amber Jubilee' taasen värittyy keltaoranssiksi ja myöhemmin syksyllä purppuranpunaiseksi. Molemmat heisiangervot asuvat Vapaapenkissä Tuurenpihlajan vieressä. Väriä siis riittää alkukesästä upeaan syysruskaan saakka.


Nurmikko kasvaa vauhdilla. Kerta viikossa ei aina riitä pitämään sitä siistinä, mutta sateiden vuoksi aina ei pääse nurmikkoa leikkaamaan haluamanaan ajankohtana. Leikkurimme ei edelleenkään toimi kunnolla. Kun sen saa käynnistymään, ei parane antaa laitteen sammua. Sitten saa taas kiskoa kylki kipeänä leikkuria käyntiin. Lisäksi moottori ei millään jaksa käydä, jos nurmikko on vähänkin pidempää. 

Toistaiseksi olen pärjännyt temppuilevan ruohonleikkurin kanssa. En osaa päättää, siirrynkö akkukäyttöiseen. Ainakin leikkuuleveyden tulee olla 46-50 cm. Mielellään ruohonleikkurilla pitäisi myös päästä lähelle nurmikon reunaa, ettei tarvitsisi erikseen kulkea trimmaamassa reunatupsuja pois.  

Polemonium caeruleum 'Alba' - Lehtosinilatva


Jos haluat helposti lisääntyvän kukan, istuta valkokukkainen lehtosinilatva. Pieniä taimia nousee pilvin pimein omenapuiden alle. Muutamia olen siirtänyt jo toisaallekin. Voisin siirtää enemmänkin. Nätti kasvi ja kohtuullisen korkeaksi  kasvaessaan naamioi aidan näkymättömiin. Ei sitä ole tarvittaessa vaikea kitkeäkään. Leviääkö sinikukkainen lehtosinilatva samalla tavoin? Minulla ei ole kokemusta.

Maanantaina olin ehtinyt kitkennässä marjapensaiden kohdalle, kun taivaalta alkoi tulla pieniä pisaroita. Pilvistä päätellen niitä oli lisääkin luvassa. Miten vaikeaa onkaan jättää pitkälle edistynyt työmaa kesken. En vain malttanut, vaan jatkoin urheasti sateen kiihtyessä. Mielessä siinsi ajatus siitä, kuinka mukavaa onkaan suihkun jälkeen huokaista helpotuksesta ja tiirailla valmista työtä. Kiristin tahtia. Valmista tuli, vaikka loppumetreillä tulikin jo hosuttua. Ehkä joku pikkuinen voikukan alku jäi kasvamaan ja odottamaan uusintakierrosta.

Iris germanica

Olen ilolla ja nautinnolla katsellut monessa blogissa julkaistuja upeita kurjenmiekkakuvia. Hienoja värejä ja runsaita kasvustoja. Minulla kukkii tänä vuonna lähinnä tämä nimetön valkoinen ja se tavallinen lila-valkoinen. Siirsin viime vuonna kurjenmiekkoja mielestäni parempiin paikkoihin. Eivät kuki, mutta hengissä sentään ovat. 

Digitalis

Kuten mainitsin, sormustinkukkia kasvaa nyt siellä sun täällä. Näissä herukkapensaiden vieressä kasvavissa on valtavasti mustia kirvoja. Tai mitä lienevätkään? Somen puutarharyhmissä tämän päivän eniten käytetty kysymys tuntuu olevan: "Mikä tämä ötökkä on?". Suurin osa kysyjistä toivoo pätevää ja kätevää keinoa päästä eroon kuvaamistaan ötököistä. 

En tietenkään halua puutarhaani tuholaisia, enkä kenenkään popsivan kasvejani. En vain jaksa murehtia näitä ötököitä, joita on joka kesä jos jonkinlaisia. Toistaiseksi sormustinkukkakin näyttää voivan hyvin ja avaavan vähitellen nuppujaan. Kun se ei välitä kirvoista, miksi välittäisin minäkään. 

Harakankellot peltikissan kaverina

Tamperelainen ystäväni sairastui vakavasti. Häneltä löytyi pahalaatuinen aivokasvain. Hänet leikataan 7.7. Kävimme häntä sairaalassa katsomassa, halaamassa häntä. Koskaan ei tiedä, mikä päivä on viimeinen terve päivä. Koskaan ei tiedä, mikä päivä on ylipäätään oman elämän viimeinen. Unohdetaan kirvat ja iloitaan kauniista kukistamme.

Allium schoenoprasum - Ruohosipuli


8 kommenttia:

  1. Sää on aina hyvä puheenaihe ja puutarhaharrastajien parissa sitäkin parempi, sillä se kiinnostaa meitä kaikkia.
    Voi itku, haavan juurivesat ovat ärsyttäviä ja tosiaan yhden haavan elintila maan alla on ällistyttävä. Tsemppiä niiden kanssa! Täällä on sama asia kirsikkapuun juurivesojen kanssa, niitä nousee yllättävän kaukaa emopuusta. Varmasti kyllä sielläkin, ja luumujen, tosin niitä ei kasva kukkapenkkien läheisyydessä. Naapurin puolen haavat eivät ole onneksi yrittäneet minun puolelleni sen jälkeen, kun kaulasin oman tonttini reunan haavat, ja niitä naapurinkin haapoja on kaulattu, mutta eivät ne kuolleita ole. Tai se, pitäisi ehkä puhua yksikössä, kun kokonainen haavikkokin voi käytännössä olla samasta juurakosta kasvava puu.
    Ärh, heinät nousevat– sammalleimuja minulla ei ehkä enää ole, tai en ole vähään aikaan hoitanut niiden asuinpaikkaa, jossa kasvaa liian korkeita perennoja niiden naapureiksi, joten en nyt ole varma, mutta matalakasvuisen timjamin kanssa on sama juttu. Eihän heiniä saa sieltä mitenkään juurineen.
    Puutarhanäkymäsi ovat tavattoman kauniita! Kyllä huomaa, että huollat sitä jatkuvasti. Vaikka välissä onkin sadepäiviä. Kastuminen ei ole kovin mukavaa, mutta pienellä tihkulla on ihan kiva puuhailla – paitsi hanskojen märkyys on jostain syystä kosin ärsyttävää.
    Minulla on sinistä lehtosinilatvaa, joka kylväytyy myös kaikkialle. Voisin kuvitella, että jopa valkoista ärhäkämmin, ollen perusväri: valkoinen on poikkeusväri. Mutta voi myös olla, että niiden maailmanvalloituskyky on ihan samanlaista. Tavattoman kaunis kasvi kyllä, ja kasvi on ihanan unenomainen. Ilokseni sinne tänne nousee välillä valkoistakin.
    Täälläkin on sormustinkukissa runsaita kirva-armeijoita. Ne eivät näytä onneksi kasvia haittaavan. Vähän ajan päästä paikalle löysivät tiensä myös leppäkertut. Ja kun katsoo, miten moni pikkulintu pyrähtää perennapenkkeihini napsimaan hyönteisiä, on kaikki ehkä tasapainossa. Yhtenä päivänä ihastelin ikkunasta, kun korea pikkulepinkäinen pyrähteli muotopuutarhan kasveihin vähän väliä saalista hakien.
    Voi ei, miten pysäyttävä uutinen. Toivottavasti ystäväsi leikkaus menee hyvin! Onneksi odotusaika ei ole kauhean pitkä, mutta tässä tilanteessa jokainen päivä tuntuu liian pitkältä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Säällä on suuri vaikutus pihahommiin. Siksi se kiinnostaa meitä puutarhaihmisiä erityisen paljon. Sää on kyllä muutenkin kiinnostava aihe.
      Tulen haavantaimien kanssa toimeen, vaikka ne ärsyttävätkin. Joinain vuosina niitä ei näy montaakaan ja sitten tulee tällainen vuosi, jolloin ne näyttävät lisääntyvän silmissä. Olen jo tottunut kriikunaversoihin. Onneksi suurin osa niistä nousee nurmikolle, josta voin ajaa ne leikkurilla nurin. Pikkupuutarhasta kaadoimme kriikunan kolme vuotta sitten. Oli fiksua kaulata se vuotta aiemmin. Eipä ole uusia vesoja ilmestynyt ja emokasvikin on hengetön. Tässä kohtaa koputan puuta eli päätäni, ettei vaan keksi herätä.
      Pienessä sateessa pystyn työskentelemään, riippuen hommasta. Kaatosateessa näkyvyyskin menee niin huonoksi, että silloin lähden suosiolla sisälle.
      Tykkään lehtosinilatvasta sen leviämisinnosta huolimatta. Minusta se sopeutuu hyvin muiden kasvien joukkoon, eikä jyrää ketään tieltään. Olen istuttanut lehtosinilatvani sinisenä, mutta kaikki ovat valkoisia. Positiivinen yllätys.
      Alkukuusta leppäkerttuja oli runsaasti. Veikkaan niiden mönkivän pian aterioimaan kirvoja. Toisesssa alapihan pöntöistä pesi kirjosieppo. Sen sanotaan olevan tehokas hyönteissyöjä.
      Ystävän sairastuminen tuli puskista, järkytyksenä. Nyt vain toivotaan parasta.
      Kiitos Saila kehuista. Olen tänä kesänä ahkeroinut puutarhan eteen tavallista enemmän. Toisaalta olen myös ohittanut kohennusta kaivaapavat paikat ajatellen, että kaikki aikanaan.

      Poista
  2. Luonto on hoitanut kastelun hyvin tänä vuonna. Tosin siinäkin liika on liikaa. Kirvoja on meilläkin mutta en minä niistä piittaa, joku kuitenkin syö niitä niin miksi myrkyttämään.
    Valkoinen lehtosinilatva kylväytyy kiitettävän paljon, tykkään leikata siitä kukinnot pois heti kukinnan jälkeen. Hillitsee vähän leviämistä.
    Meillä haavat eivät ole ongelma puutarhassa, mutta tuolla tontin reunostoilla yrittävät vallata maailman ja tien viereisen kivimuurin. Kaunis puu täysikasvuisena mutta leviäminen aivan luokatonta.
    Tsemppiä sinulle ja ystävällesi, toivottavasti leikkaus onnistuu ja kasvain saadaan pois.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. En harrasta myrkkyjä puutarhassani, enkä soisi muidenkaan niitä käyttävän. En koe kirvoja erityiseksi riesaksi. Niitä tulee ja menee. Austin-ruusu 'Lady of Shalottissa' on joku toukka ruokailemassa. Ettei olisi ruusuetanainen. Sille ajattelin antaa kunnon vesisuihkun, jos vaikka auttaisi häätämisessä.
      Jonkun verran olen itsekin lehtosinilatvaa leikannut kukinnan jälkeen. Pysyy rankkasateilla paremmin pystyssäkin, kun latvus kevenee.
      Minun on vain totuttava haavantaimiin, koska en voi mennä kaulaamaan kunnan puolella kasvavaa puuta. Onneksi taimia ei joka vuosi tule yhtä paljon kuin nyt.
      Kiitos Katja! Toivon sydämestäni, että ystävän leikkaus onnistuu. Riskit on suuret. Onneksi suuressa sairaalassa on huippuosaamista.

      Poista
  3. Nyt vettä on tosiaan riittänyt ja kaikki kasvaa vauhdilla, samoin myös rikkaruohot.
    Tiedän tuon haapojen tuottaman ongelman. Omalla pihalla haapoja ei ole, mutta rajanaapurin haavat työntävät juurensa mieluusti myös meidän puolelle.
    Ihailen aina sinun siistiä ja hyvin hoidettua puutarhaanne.
    Puutarhaportti ympäristöineen on myös tosi kutsuvan näköinen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Yllättävän pitkälle haapa kasvattaa juurensa ja tuottaa juurivesoja. Ei siis ihme, että niitä kunnan puolella kasvavasta puusta meillekin nousee.
      Kiitos Kruunuvuokko! Sinulla itselläsi puutarha on aina viimeisen päälle huoliteltu. Tykkään siisteydestä niin sisällä kuin ulkonakin. Puutarhassa on vain välillä hellitettävä liian suurista vaatimuksista.

      Poista
  4. Minulla on sinistä lehtosinilatvaa ja se taitaa olla ihan samankaltainen innokuudessaan levitä. Aika helppoa on ylimääräiset taimet poistaa, joten ei haittaa. Tykkäisin tuosta valkoisesta myös. Heiniä nousee välillä sammalleimujen keskeltä, yritän yleensä poistaa heinät kiskomalla, mutta eihän se aina onnistu. Paha keskittymä täytyy kitkeä sammalleimu ylösnostamalla.
    Minäkin tykästyn yhä ennemmän erilaisiin purppuraheisiangervoihin.
    Ennen sateita näin monissa kasveissa kirvoja, mutta reipas sade vei osan niistä pois tai sitten työn tekivät leppäkertut. Näin niitä kirvoja syömässä ja kannustin kovasti jatkamaan :).
    Naureskelin muuten juuri omia sormustinkukkia katsoessani, ne haluavat hyvin mielellään eturivin paikan.
    Toivottavasti ystäväsi saa apua onnistuneesta leikkauksesta, nuo ovat aina vakavia paikkoja. Olet oikeassa, pitää olla iloinen kaikista pienistä kauniista asioista, koska ei tiedä, mitä voi nurkan takana olla edessä.

    VastaaPoista
  5. Meillä ei ole tarvinnut myöskään vähään aikaan huolehtia tämän vuoden perenna/puu/pensasistutusten jälkikastelusta. Sen sijaan hyötymaalla ollaan paleltu.
    Minä kaivelen niitä heiniä joskus väleistä pois, joskus nostan osan kasvista ylös. Kaivoin nyt yhden pätkän ajuruohoa pois muusta syystä. En yhtään ihmetellyt, miksi niitä rikkiksiä on noussut, sen alta nimittäin löytyi aikamoinen vyyhti juolavehnän juurta.

    Meillä löytyi sininen lehtosinilatva penkistä, johon sitä en ole istuttanut. Sen ystävät löytyvät aika kaukaa tontilta. Luultavasti siemeniä on tarttunut työkaluihin tai olen siirtänyt jotain toista kasvia ja tämä on siirtynyt sivutuotteena. Osa lehtosinilatvoistani kasvaa runsaisen maanpeittokasvien seassa, siellä siemenet eivät löydä samalla tavalla multatilaa.

    VastaaPoista

Päivänkakkara, kielonkukka, metsätähti, nurmennukka
kuiskii meitä seurakseen, puutarhan helmaan suloiseen.
Kommentista mukava muisto jää, se pitkään mieltä lämmittää.
Kiitos Sinulle vierailustasi!