Tulipa 'Persian Pearl' |
Ennen pääsiäistä manasin kuivuutta ja kaikkialla leijuvaa pölyä. Nyt on sekin asia hoidettu pois päiväjärjestyksestä. Ainakin hetkeksi. Molempina pääsiäispyhinä eli sunnuntaina ja maanantaina vettä on tullut aamuvarhaisesta alkaen. Maanantaina sateen voima heikkeni puolen päivän aikaan. Sen jälkeen näytti jo, ettei enää sataisi. Ulkona kuitenkin hiukset kastuivat ylenmääräisestä kosteudesta.
![]() |
Sade 20.4.2025 |
![]() |
Sade 21.4.2025 |
Vanhan sanonnan mukaan keväällä sataa suoraan laariin. Sillä tarkoitettiin parempaa satoa eli hyvää viljelysten kannalta. En ole vielä lavakauluksiin mitään kylvänyt, eikä paljas multa siis kaipaa kastelua. Kaikki puut, pensaat ja muut kasvini kyllä kiittävät saamastaan kastelusta. Kuten koko ympäröivä luontokin.
Voimalla maahan tullut sade on lakoonnuttanut kasveja. Yläpihan keisarinpikarililja rötköttää pitkin pituuttaan. Puhumattakaan kirjokevättähdistä ja idänsinililjoista, joiden pystytukkainen kampaustyyli muuttui parissa päivässä pitkin päätä roikkuvaksi sileäksi malliksi.
Toiveestani Ukkokulta viritti ennen pääsiäistä talon kumpaankin päätyyn sadevesitynnyrit. Hyvä, että hän laittoi samantien myös ylivuotoputket. Sunnuntai-iltana 220-litraiset tynnyrit olivat jo piripinnassa. Juuri nyt ei ole mitään kasteltavaa, mutta siellähän se vesi säilyy. Kunnes uutta tulee tilalle. Seuraava sade on ennustettu ensi perjantaiksi. Määrällisesti paljon näitä päiviä vähemmän.
Mikä muuten estää minua kastelemasta kellarin taimia sadevedelllä? Ei mikään. Hyvä, että huomasin.
Lamprocapnos spectabilis - Särkynytsydän |
Kunnon kastelu on virkistänyt kasveja. Moni on kasvanut mittaa parissa päivässä huomattavasti. Myös uusia nuppuja on ilmestynyt ja vanhoja auennut. Sadepisarat näyttävät kauniilta timanteilta lehdillä.
Tulipa 'Sun Lover' |
Todennäköisesti en pääse riemuitsemaan tulppaanien värikkäällä ilotulituksella. Joitakin tulppuja on säästynyt peuroilta. Pikkupuutarhan Kivipenkissä muutamassa 'Sun Lover'issa nuput ovat jo valmiina avautumaan.
Tarkastin Sun Lovereiden istutusvuoden erillisestä Syyssipulilistasta, koska en löytänyt tietoa Kasviluettelosta. Yhdistin pari viikkoa sitten Syyssipulilistan Kasviluetteloon, koska totesin hyödyllisemmäksi kaikkien löytyvän yhdestä ja samasta listasta. Täytyy vielä fiksata Kasviluetteloa, jotta se olisi ajan tasalla.
Syyssipuliistan mukaan 'Sun Lover'it laitoin viime syksynä.
Matteuccia struthiopetris - Kotkansiipi |
Kotkansiipi on hauska kevään mittari. Muutama päivä sitten kaikki kotkansiivet näyttivät olevan edelleen ikiunessa. Sunnuntaina niihin olikin ilmestynyt vihertäviä koukkuja. Sieltä ne vähitellen käärivät lehtensä hitaasti rullautuen auki.
Muutaman kotkansiiven toin aikanaan vanhempieni lohjalaiselta pihalta. Suurin osa kotkansiivistä on tullut ihan itsestään aiemmin puiston tilalla olleesta metsiköstä. Kotkansiipi osaa lisääntyä ihan itsekseen, mutta riesaksi en ole sitä kokenut. Ne kasvavat tontimme puistopäädyssä, jota kutsun Metsäpuutarhaksi. Jollainen se ei enää ole.
Euphorbia dulcis 'Chamelleon' - Metsätyräkki |
Päivänliljapenkin reippaasti kasvavaa Metsätyräkkiä katsellessani muistin Liisan (Liisan kasvit -blogista) maininneen eräässä kommentissa "Minulla on meneillään joku ihme fiksaatio näihin tummiin kukkiin!" Koskeeko fiksaatio kukkia vai myös kasvien lehtiä? Itselläni nimittäin on jatkuvasti lisääntyvä himo tummiin lehtiin.
Metsätyräkkiä sain vuosia sitten Saaripalstan Sailalta. Muistan olleeni kahden vaiheilla, otanko vai enkö. Hyvä, että otin. Pidän kovasti Metsätyräkistä. Siitäkin huolimatta, että se on alkanut tekemään siementaimia aika vallattomasti. Ne on pieninä helppo kitkeä. Eivätkä oikeastaan kovin paljon häiritse muiden kasvien joukossa. Tuovat kivasti väriä. Sitä tummaa!
Crataegus 'Paul's Secret' - Ruusuorapihlaja |
Jokaiseen kevääseen kuuluu jännitys ja pelko, mitkä kasvit ovat menehtyneet talven aikana. Näin huhtikuun lopussa tarkkaa tietoa ei vielä edes ole, kun moni laji herää normaalistikin myöhemmin.
Vuosi sitten minua harmitti suuresti edellisenä kesänä istuttamani japaninkirsikka 'Royal Burgundy'n menehtyminen. Metsästin uutta japaninkirsikkaa monen monesta puutarhaliikkeestä, mutta kaikkialla sain eioota vastaukseksi. Kirsikoilla oli ollut huono talvi laajemminkin. Yhdestä kauempana sijaitsevasta puutarhasta löysin japaninkirsikan. Hinta oli kirpaisevan korkea. Jäi ostamatta.
Koska halusin jotain tummalehtistä, istutin sitten koristeomena 'Royalty'n. Vaikka sellainen minulla oli jo ennestään. Ei kuitenkaan juuri tuossa paikassa.
Malus purpurea 'Royalty' - Koristeomenapuu
Ilokseni kaikki koristeomput, niin vanhat kuin viime vuonna istutetut 'Royalty' ja 'Aamurusko' ovat selvinneet talvesta. Samoin ihanainen ruusuorapihlajani, josta tykkään valtavasti.
Caragana arborescens 'Pendula' - riippahernepuu
Nyt saa jorinat tältä erää riittää. Kodinhoitohuoneessa odottaa vino pino pyykkiä silittämistä. Niin mielelläni kuin pohtisin puutarha-asioita, on noita kodin huoltohommiakin välillä tehtävä. Suljen siis tietokoneeni ja siirryn multitaskaukseen. Eli silittämisen lomassa aion jatkaa parin puutarhaan liittyvän asian suunnittelua omassa päässäni.
Pääsiäinen on vietetty. Seuraavaksi kohti vappua.
Kivoja kevätpäiviä kaikille!