Toiset kutoo komeita villapaitoja, toiset hienoja huiveja ja monet pyöräyttävät puikoilla pipoja päitä lämmittämään. Minä kudon sukkia, sukkia ja vielä kerran sukkia. Erään ihmisen mukaan kudon VAAN sukkia. Lausahdus kaikui korvissani vähättelevänä kommenttina. Miksi pitäisi kutoa jotain sellaista, millä ei itselle ole käyttöä? Sukkien kutominen on mieluisaa, rauhoittavaa toimintaa. Siinä puikkoja kilistellessä ajatukset saavat lentää muille maille. Telkkaristakin voi kutoessa huoletta seurata leffan juonta sotkeutumatta lankoihin.
Tällä hetkellä kutomisen ohessa mietin paljon vakavasti sairasta ystävääni. Hänellä todettiin kesällä pahanlaatuinen aivokasvain, joka leikattiin pian löytymisen jälkeen. Sen jälkeen hän on saanut sekä sädehoitoa että sytostaatteja. Tiistaina hänen aivokuvansa kertoivat, että syöpä on jatkanut kasvuaan. Mitään ei enää ole tehtävissä. Ystävä saa nyt oireenmukaista hoitoa eli hänen kipujaan lääkitään.
Pari päivää sitten puikoiltani putosi kuvan frillavarsisukat. Halusin niistä viininpunaiset ja marketista löytyi 7veikkaa vastaavaa House Onni -lankaa. Sen koostumus on 70 % villaa, 30 % polyamidia. Langan kuitusäikeet ovat aika löyhästi kierteiset, minkä vuoksi silmukoiden kanssa sai olla tarkkana. Liian helposti tuli puolikkaita silmukoita. Muutaman kerran huomasin puolikkaan silmukan vasta jälkikäteen, joten työtä oli purettava vajaaseen silmukkaan saakka ja kudottava se sitten uudelleen. Vajaan silmukan kohta olisi ollut liian herkkä reiän syntymiselle.
Frillan tekemiseen käytin Merja Ojanperän Juhannustanssi -sukan ohjetta. Juhannustanssi -sukka on tehty 2-2.75 puikoilla, joten olen muokannut ohjeen sopivammaksi 3.5 puikoille.
Tällaiset raitasukat näin somessa. Kutsun näitä viivakoodisukiksi. Taaemmat sukat on kudottu tummanvihreästä ja luonnonvalkoisesta 7veikasta. Etualalla olevat taasen ruskeasta ja luonnonvalkoisesta 7veikasta. Kummassakin on 14 s/puikko. Sukkien koko on 43-44.
Raitasukkia on minusta hauska tehdä. Ne tuntuvat valmistuvan yksivärisiä nopeammin, mikä on todennäköisesti vain illuusio.
Merja Ojanperän "Kauneimmat Villasukat" -kirjasta löytämäni Helmi-Orvokki -malli on yksi mieluisimpia. Ohje löytyy myös Raverlystä, kuten aiemmin mainitsemaani Juhannustanssi-sukkaankin.
Olen toteuttanut tämän mallin monissa eri väreissä. Virkatun kukan jätän sukista pois. Nyt ajattelin hempeillä oikein kunnolla tekemällä Helmi-Orvokit vaaleansinisinä ja vaaleanpunaisina 38-39 -kokoisina.
Puikoilla on parhaillaan harmaa-mustasävyiset Körttisukat. Tämän vuoden neuleista teen yhteenvedon myöhemmin.