Pari akileijaa kurkkii minua tuijien välistä tehdessäni päivän pihakierrosta. Niiden kukat alkavat vaihtua siemenkodiksi. Jotta ne eivät aivan hillittömästi siementäisi pitkin puutarhaa, ryhdyn kohta ohi kulkiessani katkaisemaan siemenkodat pois.
| Allium karataviense - Pallolaukka |
Monta vuotta sitten aidan viereen istuttamani pallolaukat kukkivat kesä toisensa jälkeen. Niitä ei haittaa, vaikka aidalla kiemurteleva villiviini kasvattaa versoja siihen kumppaniksi. Aita rajaa puutarhani kunnan puistoalueesta ja pitää peurat ja rusakot kohtuullisen hyvin poissa tontiltamme. Sen sijaan kaikenlaiset ruohot ja rikkikset eivät aidoista piittaa. Siementävät ilmateitse, mutta luikertelevat taitavasti myös aidan ali. Kiva homma kitkeä villiviinin versojen välistä rikkaruohoja.
| Anemone hupehensis - Syysvuokko |
Moni jo kukkinut perenna on keskittynyt kasvattamaan lehdistöään. Syysvuokko aloittaa kukintansa vasta heinäkuussa, mutta lehtimassaa sillä on jo melkoisesti. Kiemurapenkin syysvuokko on tehnyt useita siementaimia, joita olen siirtänyt onnistuneesti muualle puutarhaan. Nytkin on neljä tainta ruukuissa odottamassa uusia koteja.
Tämä kuvan puska on Saapaspolun vieressä, vasta parivuotias ja jo noin suuri. Viimeiset arovuokot siellä välissä yrittävät näyttää, että ollaan mekin täällä.
| Glaucidium palmatum - Sinikämmen |
Pikkupuutarhan sinikämmenen yksittäiset lehdet ovat ruokalautasen kokoisia. Porukalla tuosta astiastosta muodostuu kokonainen pyöreä pöydällinen lehtiä. Sinikämmenen takana päätään nostavat pallohortensiat. Loppukesästä ne jättävät sinikämmenet varjoonsa.
Sinikämmenen tyvellä, keskellä on etelänkevätesikon lehdet. Oikealla tarhavarjohiiippa ja vasemmalta pilkottaa jouluruusu. Mikään ei ole nyt pientä ja sievää vaan suurta ja näyttävää.
| Pikkpuutarhan Harkkopenkki |
Harkkopenkin reunalla kasvaa kevätkaihonkukkaa, jonka suhteen olen täysin omavarainen. Sain niitä aikoinaan pois muuttaneelta naapurilta. Tein siten kuin moni muukin pikkurahalla puutarhaansa rakentava ihminen, monistin kevätkaihonkukkaa sinne tänne. Siitä se tykkäsi ja jatkoi monistamalla itseä itseään kiireen vilkkaa kasvattamalla versojaan joka suuntaan. Keskellä, norjanangervojen edessä - ja kevätkaihonkukkien välissä on muhkeat jouluruusut. Ne kukkivat runsaana aiemmin keväällä.
Oikeassa alakulmassa pilkottaa taivaansininen corydalis 'Craigton Blue' - kiurunkannus. Pikkupuutarhan Kivipenkissä se näyttää viihtyvän. Alapihan Vattupenkistä se otti ja lähti.
| Tulipa tarda dasystemon - Parvitulppaani |
Tulppaanien aika on jo ohitse. Tämä parvitulppaani ei kuitenkaan ole minua jättänyt, vaan muistuttaa olemassa olostaan hienolla siemenkodalla. Omaan lehteensä siemenkota ei nojaa, vaan kevätkaihonkukkahan se siinäkin pullistelee.
Makkaripenkki on varhaiskeväällä ankea ilmestys. Katolta putoaa siihen lunta ja käytävältä kolataan lisää. Hieman varjoisana paikkana lumi tiivistyy ja usein jäätyykin makkaripenkkiin ja sulaa viimeisten joukossa.
Olen keskittänyt valkotäpläimikät Makkaripenkkiin, koska mielestäni se on niille hyvä paikka. Keväisin näyttää siltä, ettei moisesta jäätikkömaisemasta yksikään valkotäpläimikkä suostu nousemaan. Kunhan malttaa jonkin aikaa kulkea Makkaripenkin ohi ankeaa ilmettä välttäen, valkotäpläimikät saavat aikaa näyttää voimansa ja urheutensa. Pian ne versovat ja alkavat kukkia. Kohta koko penkki on täynnä imiköitä.
Makkaripenkissä on monta muutakin kasvia. Erilaisia kuunliljoja, varjoyrttiä, rönsytiarellaa ja valkoista varjohiiippaa. Sekä särkynytsydän. Ikkunoiden välissä kasvaa piippuköynnös. Sillä ei ole kiipeämistä helpottavia kärhiä. Seinällä on ristikko, jonka varaan autan piippuköynnöstä kiipeämään.
Penkissä on myös pari köynnöshortensiaa, joiden en salli tarttua tiiliseinään. Sisäänkäynnin päädyssä köynnöshortensialla on pyöreä metallituki. Penkin toisessa päässä on peuran kaluama tuija, josta koitan muotoilla rungon päällä keikkuvaa pallomaista päätä. Köynnöshortensia saa käyttää tuijan runkoa kiipeilytelineenään.
| Clematis 'Mme Julia Correvon' - Tarhaviinikärhö |
Pian on käsillä kärhöjen kukinta-aika. Monissa jo nuput pullistelee ja versot pitenevät. Tässä tarhaviinikärhö 'Mme Julia Correvon' venyttelee käsivarsiaan. Luulin madamen pyrkivän läheisyydessä olevaan syreeninoksaan, mutta tuuli pakotti sen taivuttamaan versojaan omaan metallitukeensa.
Yläpihan 'Hagley Hybridissä' on jo useita poksahdusvalmiita nuppuja. Samoin alapihan Ruusupenkin kahdessa tarhakellokärhö 'Aljonushkassa' ja tarhalyhtykärhö 'Princess Dianassa'. Jalokärhöt 'Multi Blue' ja 'Rouge Cardinal' niinikään ovat starttivalmiina.
| Nilan pioni |
Pionienkin kukinta on jo alkanut. Kuolanpionit kukkivat lähestulkoon ilman yleisöä. Ehdin niistä kyllä kuvan ottamaan, mutta muut maininnat asiasta jäivät tekemättä. Olopihan vierellä kukkansa ovat jo avanneet punaiset 'Red Charmit' (varmistamaton nimi) ja aivan näillä hetkillä kukintaan liittyvät mukaan Nilan pionit. Viimeksi mainittujen nimeä en tiedä. Sain nämä kaunottaret Lappalainen etelässä -blogin Nilalta. Näistä pioneista tulen aina muistamaan Nilan taitavan viherpeukalon ja kursailemattoman anteliaisuuden. Olenhan saanut häneltä lukuisan joukon mieluisia kasveja puutarhaani.
| Kiemurapenkki |
Juhannuksena en ole ehtinyt taltioimaan puutarhaani kuviin. Aattoa vietettiin vieraiden kanssa pergolassa syöden ja jutellen. Lauantain ja sunnuntain käytinkin sitten kitkemiseen ja kanttausurien huoltamiseen. Sunnuntaina kitkeminen oli varsin hikistä. Leppeä tuuli viilensi sopivasti helteisen päivän urakkaa. Vauhtiin päästyäeni en malttanut jättää työtä kesken.
| Hedelmätarha |
Nämä kuvat on otettu juhannuksen alla. Nyt istutusalueet on kitketty ja kanttausurat siistitty. Loppujen lopuksi kovin paljon ei varsinaisia rikkaruohoja missään ollut. Muutama voikukka ja läjäpäin kuivuneita lemmikkejä. Alapihan kaksi kriikunaa on mestareita pukkaamaan versoja laajallekin alueelle. Nurmikolla niistä pääsee helposti ruohonleikkurilla, mutta istutusalueilla tarvitaan lapiota.
| Allium atropurpureum - Viinilaukka |
Kylläpä tuntuu mukavalta, kun kitkemisurakka on tehty. Tiedän oikein hyvin, että helpotus on väliaikaista. Uusia kitkentäkierroksia tulee, mutta säännöllisesti hoidettuina alueet pysyvät pidempään siisteinä, eikä työstä tule liian rankkaa. Aamuyöstä satoi hetken ihan kunnolla, joten kastelemaankaan ei juuri nyt ole hoppua.
Juhannus on siis juhlittu. Lomakausi on parhaimmillaan ja puutarhapöhinä jatkuu.
Akileijat ovat kyllä hauskoja siementäessään uusia yksilöitä pitkin puutarhaa milloin minkäkin värisinä. Minä annan niiden siementää vapaasti. Vielä eivät ole vaivaksi asti levinneet. Haluaisin niitä lisääkin. Jos yritän niitä johonkin kohtaan, eivät ne siinä halua kasvaa. Omapäisiä mokomia.
VastaaPoistaPallolaukat ovat myös aika vekkuleita. Kasvattavat meillä vain niin isot lehdet, että kiusaavat naapureitaan.
Makkaripenkkisi on ihanan vehreä.
Meilläkin kärhöt ovat hyvässä vauhdissa ja isoja nuppujakin osalla näkyy. Viime kesän uudet hankinnatkin näyttävät pääsääntöisesti nousseen. Aina niitä täytyy vähän jännittää.
Pionit ovat vetäneet kukintansa pikavauhtia läpi. Sarah B. availee juuri nuppujaan ja ainoa vielä vaiheessa oleva on 'Nippon Beauty' (oletettu sellainen).
Yritin katsella tarkasti tuota ennen kitkentäurakkaasi otettua kuvaa, mutta en kyllä nähnyt yhtään rikkaruohoa😄Totesit itsekin, ettei niitä kauheasti ollutkaan. Siistiä on, todella siistiä!
Puutarhapöhinä jatkukoon☘️🌻🌱
Akileijat ovat totisesti omapäistä porukkaa. Joskus alkuvuosina koitin tehdä niistä yhtenäistä ryhmää, mutta aika pian sain todeta yrityksen turhaksi. Sittemmin ovat saaneet kulkea omia teitään.
PoistaKärhöjen herääminen on jokavuotinen jännityksen paikka. Osaavat olla myös yllätyksellisiä jättämällä vaikkapa yhden vuoden väliin ja ilmestymällä sitten kuin eivät olisi poissa olleetkaan.
Eniten siistimistä syntyi kuivuneista lemmikeistä ja keväisten sipulikukkien lehdistä. Sormet ja sakset töihin ja lapiolla kanttausurien reunat ojoon, niin siistiä tuli.
Puutarhapöhinä jatkuu parhaimmillaan.
Rehevää, vihreää, ihanaa 💚
VastaaPoistaHyvä otsikko 😊 Osallistun silloin tällöin kieltenopettajien koulutusiltapäivään, jonka nimi lon "Kielipöhinät".
Minulla on kauheasti kitkemistä omassa pihassa, kun yritän saada aikaan "luonnonpihaa" eli antaa kaiken kasvaa vapaasti, poistaen liikoja 🙃😀
Pöhinä sanana luo minusta positiivisen tunnelman. Hiukan hartioiden ravistelua ja sitten taas suunta eteenpäin.
PoistaTsemppiä ylimääräisten poistamiseen. Sieltä se luonnonpiha kuoriutuu.
Nyt on kyllä rehevää kasvua, vaikka meillä ei olekaan satanut niin paljon kuin teillä. Sinikämmenen lähdet ovat todellakin kooltaan kuin lautasia, minä tykkään ihan hurjasti sinikämmenestä myös viherkasvina.
VastaaPoistaMinä sain onneksi juhannuksen aikaan kirittyä kitkemisessä, vaikka en todellakaan ole noin hyvässä vaiheessa kuin sinä. Pionin kukkia poksahtelee auki nyt tasaista tahtia. Sinun ahkerissa käsissäsi puutarhan näkymät ovat niin hyvinhoidetut ja upeat.
Aika paljon tulee kiinnitettyä huomiota kasvien kukkimiseen, vaikka usein lehdistö on se hienoin osa niistä. Ehkä kannattaisi tehdä lista perennoista, joissa lehdet näyttelevät pääosaa. Tai sitten sellainen lista on jo olemassa.
PoistaSinun puutarhasi on niin suuri, ettei siellä kitkemistä hoideta noin vain. Toisaalta uskon sinun perustaneen istutusalueet niin hyvin, että rikkojakin on vähemmän. Vaikka ilmastahan niitäkin tulee. Puutarhan siivoamisessa ei aina ole kyse ainoastaan rikkojen kitkemisestä, vaan paljon on myös tukemista ja leikkaamista.
Kasvusto on todella rehevää ja upeaa! Sade ja lämpö, toisaalta maltillinen viileys on tehnyt tehtävänsä. Puutarhasi on todella siisti ja kaunis! Omani pääsi rehevöitymään, kun kaikenlaista puuhaa on ollut aika paljon ja nyt vasta olen päässyt puuhaan ja nautin siitä suunnattomasti. Ihanaa kukkajuhlaa on nyt ja sinullakin pionit poksahtelevat pian!
VastaaPoistaKaikkea hyvää sinulle!
Säät ovat suosineet kasvien kesää ilmeisen ihanteellisesti. Varmasti saat oman puutarhasi pian putsattua, kun pääset täydellä teholla työhön. Elämässä on ja täytyykin olla monenlaista muutakin, vaikka kuinka puutarhasta nauttisi.
PoistaIhania kesäkuun viimeisiä päiviä sinne Kivipeltoon!
Jestas miten upean runsasta ja vihreää pöhinää!!
VastaaPoistaPionipalleroiset ovat niin suloisia....
Kiitos Repolainen!
PoistaPionipalleroista alkoi eilen kuoriutui runsasmekkoisia kaunottaria.
On kyllä rehevää ja kaunista. Tämä kesä on kyllä aivan uskomattoman ihana. 🌺🌺🌺
VastaaPoistaKiitos! Kaikkialla kasvaa ja rehottaa yltäkylläisesti. Aivan ihanaa!
PoistaNyt kaikkialla on vihreää ja kesä alkaa olla kohta kauneimmillaan.❤️
VastaaPoistaSateitakin on tullut siinä mielessä sopivasti, ettei ole tarvinnut uuvuksiin saakka kastelukannuja kantaa.
PoistaIhanan runsasta vihreyttä! Ja nuo kanttausurat, ihailen niitä aina! Minulla vielä se urakka tekemättä...
VastaaPoistaKiitos Anu! Aluksi kanttausurien tekemisessä ja huoltamisessa oli työtä. Sittemmin homma on helpottunut merkittävästi. Nurmikko pysyy hyvin poissa istutusalueilta ja ilmankin kautta rikkoja tulee varsin vähän. Nurmikon leikkuukin on helpompaa, kun ei tarvitse koko ajan varoa tuhoavansa jotain tärkeää.
PoistaTämä alkukesä on ollut harvinaisen rehevää ja vehreää. Nyt myös kukkaistaa, kun pionit ja kärhöt aloittavat.
Kirjoittaja on poistanut tämän kommentin.
VastaaPoistaPuutarhasi on oikein rehevä. Selvästi on saanut sopivasti sadetta alkukesän aikana. Syysvuokko on ihan valtava, lupailee loisteliasta kukintaa syksymmällä. Ainakin toinen omista syysvuokoistani on hävinnyt kokonaan, toista en muistanut edes etsiä. Pitääpä laittaa työlistalle sen etsiminen. Harmittaa vähän, jos molemmat ovat hävinneet mutta eipä sille mitään mahda.
VastaaPoistaMukavaa viikon jatkoa!
Näin rehevää ei ole muutamaan kesään ollutkaan. Vettä on tullut melko usein, mutta poutaakin on ollut sopivasti. Eilen illalla satoi taas kaatamalla ja ukkonen jyrisi hetken. Pelkäsin pionieni puolesta, mutta pystyssä näyttävät yhä olevan.
PoistaAivan varmasti harmittaa menettää syysvuokko. Minulta meni useampi vuosi saada se pärjäämään. En tiedä, mitä tein aiemmin väärin ja sitten oikein, kun syysvuokot nyt viihtyvät niin hyvin. Syysvuokkoni on kasvanut melkoisesti ja tehnyt useita siementaimia. Niitä olen siirtänyt onnistuneesti muualle.
Laitoin sinulle vastauksen sähköpostiisi.
Ihanaa, makkaripenkki näytti erityisen hyvältä.
VastaaPoistaKiitos Maarit! Tykkään itsekin makkaripenkin tungoksesta.
PoistaMiten ihana tuo talonvierustanne, nuo kaikki kasvit siinä ja käytävä välissä. Tykkään!
VastaaPoistaKiitos Aliel! Tuntuu hyvältä saada kehuja.
Poista